overfm.gr | Bundesliga | Κυριαρχος του Βερολίνου η Ουνιόν και έπιασε στην κορυφή την Μπάγερν

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε με 2-0 της συμπολίτισσας της Χέρτα στο Ολυμπιαστάντιον και έπιασε στην κορυφή την Μπάγερν.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ουνιόν επί της Χέρτα με 2-0 στο Ολυμπιαστάντιον του Βερολίνου με αποτέλεσμα να πιάσει στην κορυφή την Μπάγερν με την τελευταία να χει έναν αγώνα λιγότερο. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την ήττα βρίσκονται στην προτελευταία θέση. Ο Ντοεκί στο 44′ και ο Σεογκίν στο 67′ πέτυχαν τα γκολ των νικητών.

Εντυπωσιακή η Μάιντς συνέτριψε την Μπόχουμ με 5-2 και ανέβηκε στην 11η θέση σε αντίθεση με την αντίπαλο της που παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού. Ονειρικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Μαγεντίας που προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε τέρματα των Λι στο 1, Βίντμερ στο 17′ και Ονισίβο στο 28′. Ο τελευταίος στο 57′ έκανε το 4-0 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-2 μέσα σε ένα λεπτό χάρη στα γκολ των Κουντέ στο 70′ και Μάσοβιτς στο 72′. Το τελικό 5-2 έκανε ο Ονισίβο στο 87′ πραγματοποιώντας χατ-τρικ.

Εντυπωσιακό πέρασμα της Γκλάντμπαχ από την «Ράιν Νέκαρ Αρίνα» συντρίβοτας την Χόφενχάιμ με 4-1 με αποτέλεσμα να ανέβει στην όγδοη θέση. Ο Χόφμαν με ντοπιέτα στο 12′ και 37′ έκανε το 0-2 του ημιχρόνου. Ο Μπεμού μείωσε στο 80′ για τους γηπεδούχους με τον Στιλντλ τρία λεπτά αργότερα να σφραγίζει την νίκη για τα «πουλάρια» τα οποία έκαναν το τελικό 1-4 στο 91′ με τον Βολφ.

Μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα η Φράιμπουργκ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Άουγκσμπουργκ με 3-1 στην «Γιουρόπα Παρκ Αρίνα». Ο Γκρέγκοριτς στο 13′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να ισοφαρίσουν τέσσερα λεπτά αργότερα με πέναλτι του Μπερίσα οι φιλοξενούμενοι. Ο Χόλερ στο 30′ ανέκτησε το προβάδισμα για την Φράιμπουργκ η οποία σφράγισε την νίκη στο 85′ με τον Λίνχαρτ.

Τέλος στο «Βεζερστάντιον» η Βέρντερ επικράτησε με 2-1 της Βόλφσμπουργκ στο «Βεζερστάντιον» και ανέβηκε στην δέκατη θέση. Ο Φούλλκρουγκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νεοφώτιστους σκοράροντας στο 24′ με πέναλτι και στο 77′ και το μόνο που κατάφεραν οι «λύκοι» ήταν να μειώσουν στο 90′ με τον Παρέντες.