overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Κύπρος – Σλοβενία: Πίττας και Μιχαήλ έδωσαν τους τρεις βαθμούς [vids]

Κύπρος – Σλοβενία: Σπουδαία νίκη για την Κύπρο, η οποία επικράτησε της Σλοβενίας με 1-0 για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Οι Σλοβένοι προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπάιριτς στο 5′. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 16′ με τον Παπουλή, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ. Μέχρι και το 25′ καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κλασική ευκαιρία στην αναμέτρηση, με την Κύπρο να ανεβάζει ρυθμούς μετά από το 30′.

Η Μιχαήλ πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση στο 36′ για την Κύπρο, έπειτα από δυνατό σουτ του Κούρτιτς. Τελικά το 1-0 έγινε στο 42′ με τον Πίττα, ο οποίος μετά από μία ωραία ντρίμπλα μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ στην πάνω δεξιά πλευρά της εστίας. Στο δεύτερο ημίχρονο η Παπουλής απείλησε με νέο σουτ στο 51′, με τον Όμπλακ να μπλοκάρει με ευκολία την μπάλα. Οι παίκτες του Κωστένογλου ζήτησαν πέναλτι στο 63′, για χέρι μέσα στην περιοχή των Σλοβένων, ωστόσο ο Έκμπεργκ τόνισε πως δεν υπάρχει παράβαση και να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η Σλοβενία προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 72′ με το καλό σουτ του Μπάλκοβετς, όμως ο Μιχαήλ ήταν και πάλι έτοιμος, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κρνιγκόι δεν μπόρεσε να βρει εστία. Η Κύπρος έφτασε κοντά στο 2-0 στο 86′ και πάλι με τον Πίττα, όμως ο Όμπλακ κατάφερε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Κύπρο να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Κύπρος (Κωστένογλου): Μιχαήλ, Αντωνίου, Κ. Σωτηρίου, Κούσουλος, Λαΐφης, Ιωάννου, Πίττας, Καστάνιος (60′ Κυριάκου), Αρτυματάς (92′ Γκόγκιτς), Παπουλής (82′ Λοΐζου), Π. Σωτηρίου (92′ Ηλία)

Σλοβενία (Κεκ): Όμπλακ, Μπάλκοβετς (81′ Κούτερ), Μπάργιτς, Μπλάζιτς, Στογιάνοβιτς, Ζάιτς (46′ Μποχάρ), Μπιόλ (58′ Κρνιγκόι), Λόβριτς (81′ Ζάχοβιτς), Κράμερ (58′ Βούτσκιτς), Ίλιτσιτς