overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Κύπρος – Σλοβακία 0-0: Κατέβασε ρολά ο Ντουμπράφκα [vids]

Κύπρος – Σλοβακία: Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Κύπρο και Σλοβακία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Κύπρο και Σλοβακία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Οι Σλοβάκοι απείλησαν πρώτοι στον αγώνα στο 14′ με τον Ρούσνακ, μετά από μία ωραία πάσα βρήκε τον χώρο που ήθελε και δοκίμασε το σουτ, όμως ο Δημητρίου σταμάτησε την προσπάθεια του. Οι δύο ομάδες δεν είχαν πολλές φάσεις στην αναμέτρηση, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Κύπρος είχε την ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ δύο φορές με τον Πίττα.

Στο 86′ ο Κύπριος επιθετικός έκανε μία κεφαλιά προς το κέντρο της εστίας, όμως ο Ντουμπράφκα απομάκρυνε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερο ο τερματοφύλακας της Νιουκάστλ πάλι είχε την απάντηση στην κεφαλιά του Κύπριου επιθετικού, στέλνοντας της και πάλι κόρνερ.  Στο 94′ η Σλοβακία θα μπορούσε να «κλέψει» τη νίκη με τον Σραντς, όμως η προσπάθεια του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με το 1-1 να παραμένει.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Κύπρος (Κωστένογλου): Δημητρίου, Ιωάννου, Κ. Σωτηρίου, Λαϊφης, Αντωνίου, Κούσουλος, Καστάνος, Παπουλής, Π. Σωτηρίου, Πίττας

Σλοβακία (Τάρκοβιτς): Ντουμπράφκα, Πέκαρικ, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χροβότσκι, Μπέρο, Ντούντα, Μπόζενικ, Ρούσνακ

Στα υπόλοιπα ματς του ομίλου, η Σλοβενία κέρδισε 1-0 την Κροατία με γκολ του Λόβριτς, ενώ η Ρωσία κέρδισε στην έδρα της Μάλτας με 3-1.