overfm.gr | ΚΥΠΡΟΣ | Κύπρος πρωτάθλημα: «Ζωντανός» ο Απόλλων Λεμεσού στη «μάχη» του τίτλου [vids]

Νίκησε 2-1 την ΑΕΛ και εξακολουθεί να είναι σε απόσταση… βολής από την Ομόνοια. Eξαιρετική εμφάνιση, ανατροπή και τρίποντο για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Ο Απόλλων Λεμεσού, με «ελληνική» σφραγίδα, κατάφερε να βγει νικητής στο ντέρμπι της Λεμεσού. Νίκησε 2-1 και την ΑΕΛ και παρέμεινε ζωντανός στη «μάχη» του τίτλου στο κυπριακό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είναι στο -3 από την Ομόνοια (σ.σ.: 72 με 69) και όλα είναι ανοικτά. Με δύο πρώην παίκτες που βλέπαμε στα γήπεδα της Super League, τους Ντιγκινί και Μπίσεσβαρ, να είναι αυτοί που «καθάρισαν» για τον Απόλλωνα στο λεμεσιανό ντέρμπι.

Η ομάδα του Πετράκη «έσπασε» την κακή παράδοση που είχε τελευταία κόντρα στην συμπολίτισσα ΑΕΛ. Μετρούσε τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες, αλλά η νίκη ήρθε στο πιο κρίσιμο σημείο στα φετινά πλέον οφ. Τελευταία νίκη για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού ήταν στις 9 Μαρτίου 2019, δηλαδή πριν από περισσότερα από δύο χρόνια. Στο σημερινό ντέρμπι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΛ και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Στο 30ό λεπτό ο Χάρης Κυριάκου ανέτρεψε τον Πέδρο και ο Νικολάς Ντιγκινί ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», ανοίγοντας το σκορ (0-1). Εν συνεχεία, στο 73′ ήταν η σειρά του Μπίσεσβαρ να εκμεταλλευτεί το λάθος του Βοζίνια και να πετύχει το 0-2. Στο 88′ ο Ντανίλο μείωσε σε 1-2, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία ο Μαέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Γιοβάνοβιτς να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (13′ Χ. Κυριάκου), Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Σάντος, Ζντραφκόφσκι (46′ Α. Γεωργίου), Μεντόγιεβιτς (77′ Αβντιγιάι), Ριέρα (77′ Μπάμπιτς), Τόρες (77′ Παπαφώτης), Ντανίλο, Μαέ.

Απόλλων Λεμεσού (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέ, Φιλιώτης (89′ Ψύχας), Ντένιτς (89′ Σατσέτι), Χ. Κυριάκου (56′ Μάρκοβιτς), Ματέι (66′ Μπίσεσβαρ), Ντιγκινί, Νταμπό (66′ Μπένσχοπ).

• Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΕΚ 2-1

Τρίποντο με ανατροπή

Σε εξαιρετική κατάσταση είναι η ομάδα του Ολυμπιακού Λευκωσίας. Λίγες ημέρες μετά τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΛ και παραμονές του επαναληπτικού, νίκησε 2-1 την ΑΕΚ Λάρνακας, γυρίζοντας τον αγώνα στο δεύτερο μέρος. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Τρισκόφσκι (11′), στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές κι έδειξε πώς ήθελε περισσότερο να πάρει τη νίκη, όπως και έγινε.

Με τα γκολ που σημείωσαν, αρχικά ο Ζαχαρίου στο 62′ και εν συνεχεία ο Σαντάνα στο 69′. Μέσα σε επτά λεπτά ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς. Έτσι, θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη ρεβάνς της Τετάρτης, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας, στο Τσίρειο.

Ολυμπιακός Λευκωσίας (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Αγριμάκης, Ψάλτης (46′ Β. Κυριάκου), Σαμπίνια, Νάνι, Κωνσταντινίδης (65′ Ανδρέου), Γαρουφαλιάς (65′ Μανρίκε), Χαραλάμπους (59′ Σαντάνα), Ευτυχίδης, Σαρφό, Ζαχαρίου, Μάντζης (59′ Βενιζέλου).

ΑΕΚ Λάρνακας (Σωφρόνης Αυγουστή): Moλ, Αντωνιάδης, Γκονθάλεθ, Φερνάντεθ, Ιωάννου (83′ Ναούμ), Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (83′ Αναστασίου), Ακοράν (63′ Γκαρθία), Μακρής (70′ Ναράνχο), Τρισκόφσκι, Τολεμές.