overfm.gr | ΚΥΠΡΟΣ | Κύπρος: Νέα Σαλαμίνα – Ερμής Αραδίππου 3-1, Δόξα Κατωκοπιάς – Εθνικός Άχνας 0-1 [vids]

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε 3-1 τον Ερμή Αραδίππου και ο Εθνικός Άχνας 1-0 τη Δόξα Κατωκοπιάς, με τη «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού να συνεχίζεται.

Η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στα τρίποντα, ύστερα από έξι ματς, νικώντας τον Ερμή με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 38 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση του Β’ ομίλου των πλέι-οφ, ενώ ο Ερμής έμεινε στους 32 και στην προτελευταία θέση.

Στο 5’, ο Φόλπρεχτ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για τους φιλοξενούμενους, όμως η Νέα Σαλαμίνα απάντησε αμέσως και μέσα σε 13 λεπτά έκαναν την πλήρη ανατροπή.

Αρχικά, έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με πλασέ του Ντανίλο (9’) και στη συνέχεια ο Τσουκαλάς έκανε στο 17′ το 2-1 με κεφαλιά, ενώ λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (49′) έγραψε το τελικό 3-1 με το προσωπικό του γκολ.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, ο Εθνικός Άχνας πήρε σπουδαίο«διπλό» στην έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς με σκορ 1-0 και έτσι την πλησίασε στον έναν βαθμό (42 έναντι 41).

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν σημαντικό βήμα για να καθαρίσουν με την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία, ήταν ο Ζάκπα στο 65ο λεπτό.