overfm.gr | Βόλεϊ | Κύπελλο βόλεϊ γυναικών ΠΑΟΚ-Άρης 3-1: «Ασπρόμαυρος» ο ημιτελικός

Ο Δικέφαλος πήρε την πρόκριση για τον τελικό κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Άρη στο κλειστό της Μίκρας με 3-1.

Ο Άρης προηγήθηκε με 2-4, μπαίνοντας καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια διόρθωσε την υποδοχή του, και με πολύ καλά σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του Άρη, με αποτέλεσμα να πάρει αυτός το κεφάλι στο σκορ με 9-7.

Οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να διατηρήσουν την απόσταση που είχαν από τον αντίπαλό τους σε όλη την διάρκεια του σετ, και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Δράμπα μείωσε σε 19-18, ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά από νωρίς και να την κρατήσει έως το τέλος του σετ, παίρνοντας ακόμα και διψήφιες, με το σετ να κλείνει στο 13-25 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Το τρίτο σετ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, με τον Δικέφαλο να κάνει καλό ξεκίνημα και να προηγείται με 8-4, αλλά τις «κιτρινόμαυρες» να μην τα παρατούν και μάλιστα να μπαίνουν μπροστά με 12-14.

Το προβάδισμα κράτησε μέχρι και το 18-19, με τον ΠΑΟΚ να πατάει ξαφνικά γκάζι, και με σερί 7-1 να κάνει το 2-1 με 25-20, μετά από άουτ επίθεση της Έβανς.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος με την ψυχολογία στα ύψη, κατάφερε να πάρει από νωρίς μία διαφορά της τάξεως των 4 πόντων (8-4), την οποία διατηρούσε με την πάροδο του σετ.

Οι «κιτρινόμαυρες» προσπαθούσαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, αλλά μάταια, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πάρει ήδη τεράστιο προβάδισμα, και με 25-11 καθάρισε τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-20, 13-25, 25-20, 25-11