overfm.gr | Διεθνή | Κύπελλο Αγγλίας: Σπουδαίες νίκες για Μπόρμουθ και Σουόνσι

Δεν έλειψαν οι εκπλήξεις στο Κύπελλο Αγγλίας.

Το τρέχον Σαββατοκύριακο(10/1) υπάρχει «πλούσια» αγωνιστική δράση σε όλα τα πρωταθλήματος εκτός από την Αγγλία, καθώς διεξάγεται ο τρίτος γύρους του FA Cup με τις αναμετρήσεις να είναι πολλαπλές και προσφέρουν έντονο ποδοσφαιρικό ενδιαφέρον.

Αρχικά η Μπλάκμπερν στην έδρα της παρόλο που είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε φάσεις για γκολ δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στην Ντόνκαστερ Ρόβερς. Με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να αξιοποιούν την μοναδική τους ευκαιρία το πρώτο ημίχρονο κάνοντας το 1-0 με σκόρερ τον Τέιλορ Ρίτσαρντς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι υποχώρησαν αρκετά για να κρατήσουν το αποτέλεσμα και τα κατάφεραν, παρά τις φάσεις που δέχτηκαν. Επίσης νίκη- πρόκριση εξασφάλισε η Σέφιλντ Γουένσντεϊ κόντρα στην Έξετερ Σίτι  με το γκολ του Άνταμ Ρις στο 27΄(1-0). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Στην συνέχεια «πλούσιο» πρώτο ημίχρονο διαδραματίστηκε στον αγώνα της Όλνταμ Αθλέτικ κόντρα στην Μπόρμουθ με τον αγώνα να είναι συναρπαστικός. Μάλιστα οι δύο ομάδες κατάφεραν να σημειώσουν από ένα τέρμα η κάθε μια. Με τους «κόκκινους» να ανοίγουν το σκορ στο 43’ με τον  Ντέιβιντ Μπούκς και τους γηπεδούχους να καταφέρουν ισοφαρίσουν σε 1-1 μόλις δύο λεπτά μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιλάν Μπααμπουλά. Στο δεύτερο μέρος η Μπόρμουθ έκανε το 2-1 με τον Ροντρίγκο Ρικέλμε στο 49΄. Σαν να μην έφτανε αυτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα στο 74΄ και στο 86΄ με  πρωταγωνιστή τον Τζόσουα Κινγκ.

Επιπρόσθετα η Σουόνσι είχε εύκολο «έργο» απέναντι στην Στίβενεϊτζ, καθώς οι Ουαλλοί άνοιξαν στο σκορ μόλις στο 7΄ με τον Γουέιν Ράουτλετζ (1-0) .  Στο δεύτερο ημίχρονο  οι φιλοξενούμενοι εμφανώς καλύτεροι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 50 με σκόρερ τον Βίκτορ Κούκερς (2-0).

Επιπλέον  η Γουίκομ Γουόντερερς υποδέχτηκε την Πρέστον με τους γηπεδούχους να είναι πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, καθώς άνοιξαν νωρίς το σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 3’ με Φρεντ Ονγιεντίνμα και στο 9΄ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζόι Τζέικομπσον. Το «καλό πρόσωπο» συνεχίστηκε για την  Γουίκομ Γουόντερερς, η οποία κατάφερε να κάνει τρία τα τέρμτα της αυτή την φορά με σκόρερ τον Τζος Νάιτ . Η Πρέστον κατάφερε να «μειώσει» σε 3-1 με εύστοχο πέναλτι του Εμίλ Ρίις Γιάκομπσεν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι «χαμήλωσαν» τις μηχανές αλλά παρόλα αυτά πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Άλεξ Σάμουελ στο 80΄.