overfm.gr | ΣΠΟΡ | Κύπελλο Ανδρών Χάντμπολ: Στο φάιναλ φορ ο Διομήδης [pic]

Μετά τον ΠΑΟΚ και με ηγέτη τον Θοδωρή Μπόσκο που πέτυχε 10 γκολ και ο Διομήδης πήρε την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου, επικρατώντας στο Άργος του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας με 28-25. Στα ημιτελικά οι Λύκοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με […]

Μετά τον ΠΑΟΚ και με ηγέτη τον Θοδωρή Μπόσκο που πέτυχε 10 γκολ και ο Διομήδης πήρε την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου, επικρατώντας στο Άργος του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας με 28-25. Στα ημιτελικά οι Λύκοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 14-15.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και κράτησαν τη διαφορά ενός γκολ, μέχρι το τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Μετά το 22-20 διατήρησαν έως το τέλος τη διαφορά «ασφαλείας» των 2 γκολ για να φτάσουν τελικά στην επικράτηση με 28-25.

Το παιχνίδι διεκόπη δύο φορές, λόγω διακοπής ρεύματος. Η πρώτη στο 26′ και συνεχίστηκε μετά από 15 λεπτά και στο 43:22 έγινε η δεύτερη για ακόμα 10 λεπτά. Στο 59:47 αποβλήθηκε ο προπονητής του Ιωνικού, Ευθύμης Παπακώστας, όπως και ο γενικός αρχηγός της ομάδας, Μιχάλης Φουντεδάκης για διαμαρτυρία.

Διομήδης Άργους – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 28-25

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 5-6, 9-7, 10-9, 13-12, 14-15 (Ημχ), 16-17, 18-17, 21-20, 22-20, 25-23, 28-25

Διομήδης Άργους: Τζίμπουλας 7, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 2, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος 2, Χόγκας 4, Μπόσκος 10, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος, Ρούμπος-Λίνος, Κωστούλας, Μούγιτς

Ιωνικός ΝΦ: Παπανικολάου, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης 6, Μπραουδάκης, Σύγγαρης, Βασιλείου-Τσάφος 1, Τσακουλής, Σιάτρας, Μπούτος 4, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος, Λιόλιος 4, Γιόσμου 4, Τσακναρίδης, Λόλας 5

Διαιτητές: Αβράμης-Χρόνης  Δίλεπτα: 7-6   Πέναλτι: 4/5-4/6