overfm.gr | Euro 2021 | Κροατία-Τσεχία 1-1: Τα πάντα θα κριθούν στο τέλος

Η Τσεχία ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση με την Κροατία, καθώς προηγήθηκε με το πέναλτι του Σικ στο 36ο λεπτό. Την απάντηση για τους Κροάτες, ήρθε να δώσει ο Πέρισιτς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στην 3η αγωνιστική πλέον θα κριθεί το ζήτημα πρόκριση, για Τσεχία και Κροατία που ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι Τσέχοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να πιέσουν τους Κροάτες, στο δικό τους μισό. Αυτό πέτυχε, ενώ δεν άργησε να έρθει και η πρώτη φάση για την ομάδα του Σιλχάβι, με τον Σούτσεκ να πιάνει μια κεφαλιά στο 4ο λεπτό χωρίς να σκοράρει.

Νωρίτερα, στο πρώτο λεπτό ο Βίντα έκανε μια σπουδαία παρέμβαση και έσωσε την Κροατία, να βρεθεί πίσω με το καλημέρα.

Στο 18ο λεπτό, ήρθε η στιγμή για να απειλήσει ο Σικ, χωρίς να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς από πλεονεκτική θέση έκανε «τσάφ».

Έπρεπε να περάσουν 23 λεπτά, για να έρθει η πρώτη φάση των Κροατών, με τον Βάτσλικ να μαζεύει το σουτ του Πέρισιτς. Για να έρθει η φάση του 36′ που ο Σικ, διεκδίκησε μια κεφαλιά και ο Λόβρεν του έριξε αγκωνιά, με αποτέλεσμα μετά από την χρήση του VAR ο διαιτητής να δίνει πέναλτι. Ο Τσέχος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, σειρά για να μπει δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν οι Κροάτες. Στο 47′ κατάφεραν να βρουν τρόπο να ισοφαρίσουν, με τον Πέρισιτς να περνάει μέσα στην περιοχή των Τσέχων, από τα αριστερά και να κάνει το 1-1 με ένα πολύ όμορφο σουτ.

Στο η Τσεχία 53’  με ένα πολύ ωραίο συρτό σουτ του Σούτσεκ απείλησε έξω από την περιοχή χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, ενώ  στο 61’ η κεφαλιά του Σικ πέρασε άουτ. Ο Βλάσιτς απείλησε στο 72′, με τον ποδοσφαιριστή της ΤΣΣΚΑ Μόσχας να αστοχεί.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, πράγμα που μπορεί να μην έδωσε την πρόκριση στους Τσέχους, αλλά έβαλε σε μπελάδες τους Κροάτες.