overfm.gr | Euro 2021 | Κροατία – Ισπανία 3-5: Ματσάρα και στους «8» οι Ισπανοί [vids]

Η Ισπανία πήγε από την κόλαση στον παράδεισο, ξανά στην κόλαση στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα και στη συνέχεια και πάλι στον παράδεισο. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε προηγήθηκε 3-1 στο 76′ και ισοφαρίστηκε 3-3 στο 92′ και εν τέλει πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση με το τελικό 5-3 στην παράταση κόντρα στην Κροατία.

Οι «Φούριας Ρόχας» αφού σόκαραν όλο τον κόσμο στο 20ο λεπτό του αγώνα με το… αυτογκολ του αιώνα, κατάφεραν να πάρουν εν τέλει την πρόκριση, μέσω της παράτασης και να περιμένουν τον αντίπαλό τους στη φάση των «8» του Euro.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Στη συνέχεια οι Ισπανοί άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και να μην αφήνουν διαδρόμους ανοιχτούς στους αντιπάλους τους. Ενδεικτικό το γεγονός ότι στα πρώτα δέκα λεπτά ο Μόντριτς δεν είχε ακουμπήσει μπάλα προκειμένου να φτιάξει το παιχνίδι της Κροατίας.

Η Ισπανία μάλιστα ήταν αυτή που απείλησε και μάλιστα δις. Μία με τον Σαράμπια και μία με τον Κόκε. Στο 13’ ο Μοράτα μοίρασε στον Σαράμπια, το σουτ του οποίου κατέληξε εκτός εστίας. Ενώ, στο 16’ ο Πέδρι έβγαλε τον Κόκε φάτσα με το 0-1, όμως ο άσος της Ατλέτικο νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς.

Τρία λεπτά αργότερα όμως, Πέδρι και Ουνάι Σιμόν μας πρόσφεραν ίσως την γκάφα του αιώνα, αφού ο πρώτος σε μια ανύποπτη φάση, γύρισε προς τον δεύτερο τη μπάλα, με τον τερματοφύλακας της Ισπανίας να μην καταφέρνει να κάνει το κοντρόλ, βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Στη συνέχεια η Ρόχα βρήκε τη… φούρια της, καθώς φαινόταν να είχε συνέλθει από το σοκ του αυτογκολ και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, με τον Σαράμπια. Ο Αθπλικουέτα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει με δυσκολία και τον Σαράμπια να παίρνει την μπάλα στην επαναφορά κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του!

Στα επόμενα λεπτά η Κροατία και η Ισπανία προσπάθησαν να βγάλουν κι άλλες φάσεις, όμως πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Ισπανία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έφερε το ματς στα μέτρα της και κατάφερε με δύο γκολ να πάρει μαξιλαράκι ασφαλείας για την πρόκριση. Στο 57’ η Εθνική Ισπανίας έκανε το 2-1 κόντρα στην Κροατία, με τον… σέντερ φορ, Αθπιλικουέτα. Ο Τόρες «βρήκε» εξαιρετικά τον αμυντικό της Ισπανίας, με τον δεύτερο να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 2-1 για την ομάδα του! Ενώ στο 76’ ο Φεράν Τόρες έκανε το αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή, αφού απέφυγε τον Γκβάρντιολ, και σκόραρε. Είχε προηγηθεί εκτέλεση φάουλ του Πάου Τόρες.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα περνούσε άνετα στους «8», ήρθε ο Όρσιτς στο 85′ και ο Πάσαλιτς στο 92′ να φέρουν το ματς στα ίσια και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Το ματς πήγε στην παράταση. H μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Το παιχνίδι είχε πάρει έναν απίστευτο ρυθμό, με τις δύο ομάδες απλά να ψάχνουν το γκολ. Δεν υπήρχε χρόνο ούτε για σχέδια πάνω στο χορτάρι ούτε για προσοχή στην άμυνα.

Και στο 100ο λεπτό της αναμέτρηση, ήρθε η λύτρωση για τους Ισπανούς, οι οποίοι είδαν τον Άλβαρο Μοράτα να παίρνει ωραία την μπάλα από τον Όλμο και να την στέλνει στα δίχτυα της Κροατίας.

Ενώ στο 103ο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ έκανε, με πολύ ωραίο πλασέ, που εξετάστηκε κιόλας από το VAR, το 5-3 για τους «Φούριας Ρόχας».