overfm.gr | Euroleague | Κρίμα και άδικο για τον Παναθηναϊκό

Μια ανάσα από την μεγάλη νίκη με την Φενέρμπαχτσε έφτασε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ αλλά ηττήθηκε στην παράταση με 94-88.

Πολύ κρίμα για αυτόν τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έφτασαν μια ανάσα από την μεγάλη νίκη με την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ αλλά κάτι τα δυο σοβαρά διαιτητικά λάθη κάτι η αστοχία ηττήθηκε στην παράταση με 94-88 με τον κανονικό αγώνα να λήγει με 78-78. Με αυτήν την νίκη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 6-12 ενώ οι φιλοξενούμενοι με 10-8. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέιβις με 24 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο Πονίτκα με 14 πόντους.

Με τρία λάθη στα πρώτα δύο λεπτά, οι «πράσινοι» έδωσαν το δικαίωμα στη Φενέρ να προηγηθεί 6-1 στο 2’. Ουόλτερς και Μπέικον όμως με τέσσερις και τρεις πόντους αντίστοιχα, «ξεκόλλησαν» επιθετικά τους «πράσινους» και με ένα γρήγορο σερί 7-0 έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 8-6 στο 4’. Στην συνέχεια το προβάδισμα εναλλασόταν και από τις δυο πλευρές με τον Παπαγιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο και να κανει το 19-16 και ο Μότλεϊ με κάρφωμα να διαμορφώνει το 19-18 της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Πονίτκα από τη γωνία ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τον Παναθηναϊκό (22-18). Στην συνέχεια οι Τούρκοι έσφιξαν την άμυνα τους και με σερί 2-9 προηγήθηκαν με 24-29 στο 15′. Λι και Γουόλτερς ισοφάρισαν για τους γηπεδούχους σε 29-29 με τους Γουλιλμπεκιν και Μότλει με 5-0 σερί να απαντάνε για την Φενέρ και να κάνουν το 29-34. Το τριφύλλι έσφιξε την άμυνα του και με Μπέικον και Γκουντάιτις να οργιάζουν πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 39-36.

Με Μπέικον και Γουίλιαμς να σκοράρουν ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με 43-36 στο 22′ . Με αντεπίθεση διαρκείας και με τους Μότλεϊ και Χέιζ να κάνουν «ζημιά» στο «ζωγραφιστό», η Φενέρ έφερε το ματς σε μία ακόμα ισοπαλία (49-49 στο 26′). Οι Γουίλιαμς και Λι με ένα τρίποντο έκαστος έφεραν το «τριφύλλι» στο +6 (55-49) στο 27′ . Βγάζοντας τρομερή διάθεση και ενέργεια στην άμυνα «κλειδώνοντας» τα επιθετικά ατού των Τούρκων με καλάθι του Μπέικον σε νεκρό χρόνο η ομάδα του Ράντονιτς έκλεισε την τρίτη περίοδο με 59-51.

Με πέντε γρήγορους πόντους από τον Έντουαρτς, η Φενέρ μείωσε στους 5 (61-56) στο 32′, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη, να βλέπει τον Μπέικον να χωλαίνει και να αποχωρεί από το παρκέ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι και μειωσαν σε 63-62 στο 35′ όμως η επιστροφή του Αμερικανού στο παρκέ και με 7 πόντους που πέτυχε έκανε το 72-67 στο 37′.  Με τρίποντο του Καλάθη, οι Φενέρ μείωσε ξανά στον πόντο (74-73), όμως η ψυχραιμία του Γκουντάιτιτς από τις βολές και το καλάθι του Πονίτκα από το όγδοο επιθετικό ριμπάουντ του (!) έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +5 για το 78-73, 34” πριν το φινάλε. Μετα ακολούθησαν δυο τραγικά λάθη των διαιτητών το πρώτο ο Γκούντουριτς με τριποντο ισοφάρισε σε 78-78 στα 24” ενω νωρίτερα πάτησε την γραμμή και 5” πριν την λήξη να μην καταλογίζουν το οφθαλμοφανέστατο φάουλ πάνω στον Πονίτκα. Όμως ειχαν διπλή ευκαιρία οι «πράσινοι» να πάρουν την νίκη αλλά Μπέικον και Πονίτκα αστόχησαν και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο επηρεασμένος από την απώλεια του σκορ και από τα δυο τραγικά διαιτιτικά λάθη ο Παναθηναϊκός ήταν λογικό και επόμενο να ξεμείνει από δυνάμεις. Με την Φενέρ να έχει την ψυχολογια στα ύψη και με τον Χέιζ-Ντέιβις  να πετυχαίνει 9 πόντους η ομάδα του Ιτούδη πήρε την νίκη με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78, 88-94 παρ.