overfm.gr | ΣΠΟΡ | Κρεϊτσίκοβα – Σάκκαρη 2-1: Έχασε το ματς της χρονιάς κι αποκλείστηκε η Μαρία

Η Μαρία Σάκκαρη κατέθεσε και τη ψυχή της στον δεύτερο ημιτελικό του Roland Garros, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα με 2-1 σετ (7-5, 4-6, 9-7), έπειτα από ένα ματς θρίλερ που κράτησε πάνω από τρεις ώρες.

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε τον καλύτερο της εαυτό, έφτασε μία μεγάλη ανατροπή μία ανάσα από τη νίκη, ωστόσο η Τσέχα ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα και πήρε την… μπουκιά από το στόμα της Ελληνίδα πρωταθλήτριας.

Όπως και να έχει, η Σάκκαρη έγραψε ιστορία, μιας κι έγινε η πρώτη Ελληνίδα που αγωνίστηκε σε ημιτελικό Grand Slam, ωστόσο υπάρχει και πικρία, γιατί έδειξε ότι μπορούσε να κερδίσει την αντίπαλο της.

Από την πλευρά της, η Κρεϊτσίκοβα έκλεισε θέση στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου, όπου θα συναντήσει την Παβλιουντσέκοβα.

Παρά τον αποκλεισμό της από τον τελικό, κέρδισε σε θέσει στην παγκόσμια κατάταξη, αλλά κι ένα μεγάλο χρηματικό ποσό.

Ο αγώνας:

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν… τρελό, αφού σημειώθηκε μπρέικ και στα τρία πρώτα γκέιμ, με την Σάκκαρη να παίρνει προβάδισμα με 2-1. Οι δύο αθλήτριες έκαναν πολλά αβίαστα λάθη στο ματς και η Μαρία δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει καλά πρώτα σερβίς, γεγονός που επέτρεψε στην Κρεϊτσίκοβα να βρει κι εκείνη ένα δεύτερο μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 5-5. Το πρώτο σετ κρίθηκε έτσι στα 7 γκέιμ, με την Τσέχα να κάνει και τρίτο μπρέικ στο τελευταίο και να κάνει το 1-0 με 7-5.

Η Σάκκαρη διατήρησε όμως την ψυχραιμία της και “απάντησε” με μπρέικ και στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν μάλιστα εξαιρετική και στη συνέχεια κι έφθασε γρήγορα στο 4-0 και με δεύτερο μπρέικ. Η Κρεϊτσίκοβα κατάφερε στη συνέχεια να βρει κι ένα δικό της μπρέικ και να μειώσει μέχρι και σε 5-4, αλλά η Μαρία κράτησε έστω και με δυσκολία το σέρβις γκέιμ της και “έκλεισε” με 6-4 το δεύτερο σετ για το 1-1 στο ματς.

Τα πάντα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου η Σπαρτιάτισσα άρχισε και πάλι ιδανικά κάνοντας μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της αντιπάλου της. Ακολούθησε μία μεγάλη “μονομαχία” με τις δύο τενίστριες να διατηρούν με δυσκολία τα σερβίς τους μέχρι και το 5-4. Εκεί η Σάκκαρη σέρβιρε για το ματς και την πρόκριση στον τελικό, αλλά η Κρεϊτσίκοβα έβγαλε μπρέικ κι έμεινε “ζωντανή” στο παιχνίδι.

Ακολούθησαν σερί γκέιμ που εύκολα ή δύσκολα οι δύο τενίστριες υπερασπίστηκαν το σερβίς τους, για να φτάσουμε στο 7-7. Εκεί η Κρεϊτσίκοβα έκανε το 8-7 και κατάφερε στη συνέχεια να “σπάσει” το σερβίς της Σάκκαρη και να γράψει το 9-7, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Ελληνίδας τενίστριας.

* Η ενημέρωση γίνεται μετά από σχετική άδεια που δόθηκε από την Ε.Σ.Η.Ε.Α.