overfm.gr | Basket League | Κολοσσός Ρόδου – Λάρισα 63 – 71 – Με το πόδι πατημένο στο γκάζι έκανε το μπρέικ

Η Λάρισα με το πόδι στο γκάζι πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και μπήκε πολύ δυνατά στα play offs της Basket League.

Η Λάρισα μπήκε δυναμικά στα playoff της Stoiximan Basket League επικρατώντας του Κολοσσού με (71-63). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού με τα καλάθια των Ουσμάν Κρουμπάλι και του  Θοδωρή Ζάρα σημείωσε το μεγάλο διπλό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν οι γηπεδούχοι το 1ο δεκάλεπτο, οι οποίοι μέσα σε 3′ είχαν κάνει το 7 – 0. Η Λάρισα είχε 0/5 σουτ και 2 λάθη, στην εκκίνηση της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλοί στην πορεία άρχισαν να μαζεύουν την διαφορά (13 – 8).

Παρά το γεγονός πως εξακολουθούσε να μην παίρνει κάτι από την περιφέρεια (0/5 τρίποντα), η Λάρισα είχε επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Κρουμπάλι με τον Μπερζίνς ήταν αυτοί που βοηθούσαν προκειμένου να περιοριστεί η διαφορά στον αγώνα. Ο Μούντι στο 8΄ πέτυχε το πρώτο τρίποντο της Λάρισας στο παιχνίδι, μειώνοντας έτσι την διαφορά στους +2 (16 – 14).

Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα… Ο Κολοσσός είχε το πάνω χέρι καθ’ όλη την διάρκεια (22 – 16). Η 1η περίοδος έληξε με 27 – 19.

Στην 2η περίοδο ήρθαν τα πάνω – κάτω… Η Λάρισα ήταν κυρίαρχη στον αέρα (17 έναντι 11 ριμπάουντ), αλλά δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί απόλυτα. Το καλό για τους φιλοξενούμενους ήταν  πως είχαν περιορίσει αισθητά τα λάθη (2 σε 12 λεπτά), με τον Κρουμπάλι να κάνει αισθητή την παρουσία του κοντά στο καλάθι. Όσο για τον Κολοσσό; Με εξαίρεση ένα μικρό ξέσπασμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου, δεν είχε βρει τον τρόπο να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό του (34 – 30). Το ημίχρονο έκλεισε  με +4 (26 – 24).

ΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: 10/18 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/6 βολές, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη, 2 μπλοκ.

ΛΑΡΙΣΑ: 10/23 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 2/4 βολές, 30 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη.

Κακό το θέαμα ήταν στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, με πολλές επιπόλαιες επιλογές από τους παίκτες των ομάδων. Ναι μεν ο ρυθμός είχε ανέβει κι ο αριθμός κατοχών είχε αυξηθεί, το αποτέλεσμα όμως δεν δικαίωνε ούτε τον Κολοσσό ούτε τη Λάρισα. Το θετικό για τους γηπεδούχους βέβαια ήταν το +7 (44 – 39).Το τελευταίο κυλούσε πόντο – πόντο (49 – 50). Οι νησιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν και να κλίσουν και την 3η περίοδο με +3 (53 – 50).

Τελική ευθεία… Οι φιλοξενούμενοι στην 4η περίοδο πέτυχαν διαδοχικά καλάθια, με τον Μούντι να κάνει πλέον ένα βήμα μπροστά (57 – 61). Το παιχνίδι πήρε διαφορετικοί τροπή, υπέρ της Λάρισας (59 – 69). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού κατάφερε να πάρει την νίκη με 63 – 71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ, Γουίλιαμς 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μίλερ 9 (1/4 τρίποντα), Τιλί 6 (7 ριμπάουντ), Ποτ 11 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φλόιντ 9 (1/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 16 (7/12 σουτ, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ζάρας 9 (1/5 τρίποντα), Καράμπελας 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Μάριτς 6 (8 ριμπάουντ), Μούντι 20 (4/8 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 11 (2/5 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκριν, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 7 (1).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.