overfm.gr | Κύπελλο | Κολοσσός – Ολυμπιακός – 67-94, επέστρεψε θριαμβευτής

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Κολοσσού (94-67) στην επανεμφάνισή του στις εγχώριες διοργανώσεις, σε αγώνα για τη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η επιστροφή των «ερυθρολεύκων» στις εγχώριες διοργανώσεις (μετά 864 ημέρες) συνοδεύτηκε από άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σε βάρος του Κολοσσού (94-67). Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν πολύ την μπάλα κι είχαν ισορροπία στους τρόπους με τους οποίους απείλησαν το αντίπαλο καλάθι.

Στην επιστροφή της… κανονικής ομάδας του στο κύπελλο μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα στη Ρόδο του Κολοσσού με 94-67, για την 1η αγωνιστική της Β΄ φάσης, και συνεχίζει στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μόνο ένα δεκάλεπτο, όσο δηλαδή έβρισκαν στόχο τα σουτ των Μομίροφ και Ουίλιαμς.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν αξιοσημείωτη επιθετική ευχέρεια και πολυφωνία και στη δεύτερη περίοδο. Από τη στιγμή που άρχισαν να βελτιώνουν την άμυνά τους, «έχτισαν» διψήφια διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 53-42. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου οι Πειραιώτες με σερί 11-0 ανέβηκαν στο +22 (64-42). Από εκεί και πέρα δεν απειλήθηκαν κι έφτασαν με άνεση στη νίκη. Ο Ολυμπιακός έδειξε τη διαφορά δυναμικότητας, που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ο Σάσα Βαζένκοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ζαν-Σαρλ, Ουόκαπ και Λαρεντζάκης. Να σημειώσουμε ότι ο Γιώργος Πρίντεζης αγωνίστηκε ελάχιστα. Ο Κένι Ουίλιαμς με 16π. ξεχώρισε από τον Κολοσσό. Για τους γηπεδούχους ο πολύπειρος Βασίλης Ξανθόπουλος είχε 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2 (12ασ.), Μέσιτσεκ 14 (2), Πράπας, Μομίροφ 9 (3), Ουίλιαμς 16 (4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11 (9ρ.), Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12 (2), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8 (7ασ.), Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 16 (1τρ., 10ρ.), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).