overfm.gr | Διεθνή | Κολομβία – Περού 3-2: Στην τρίτη θέση του Copa America η Κολομβία [vid]

Η Κολομβία πήρε την τρίτη θέση στο Copa America, καθώς κέρδισε στις καθυστερήσεις το Περού με 3-2.

Την τρίτη θέση του Copa America πανηγύρισε η Κολομβία, καθώς στον μικρό τελικό επικράτησε του Περού με 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λουίς Ντίας, ο οποίος σκόραρε στο 93′ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα.

Το Περού κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με γκολ του Γουτόν. Στο 49′ η Κολομβία βρήκε απάντηση, καθώς ο Κοαυδράδο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λουίς Ντίας πήρε το όπλο του και έφερε τούμπα το παιχνίδι με γκολ στο 67ο λεπτό. Το Περού δεν τα παράτησε και με τον Λαπαντούλα ισοφάρισε σε 2-2. Ο Κολομβιανός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ξανά χτύπησε στις καθυστερήσεις.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.