overfm.gr | Ligue 1 | «Κόλλησε» με την Σεντ-Ετιέν η Παρί, νίκησαν Λυών και Μαρσέιγ

Το ντεμπούτο του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο με την Παρί Σεν Ζερμέν δεν ήταν το ιδανικό, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Σεντ-Ετιέν, με τις Λυών και Μαρσέιγ να ξεπερνούν τα εμπόδια των Λανς και Μονπελιέ.

Σεντ-Ετιέν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1:

Δύσκολα ξεκίνησε ο πρώτος αγώνα του Ποτσετίνο με τους Παριζιάνους, με τον Χαμούμα να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19’. Ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Βεράτι βρήκε με ωραίο τρόπο τον Κιν μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Ιταλός έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πουλ είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μπουάνγκα στο 65’ και το 70’, όμως και στις δύο περιπτώσεις αστόχησε. Η Παρί έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 93’ με τον Σαράμπια, πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και σούταρε αμέσως, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σεντ-Ετιέν (Πουλ): Μουλίν, Ντεμπισί, Μουκουντί, Ρέτσος, Κολοτζίτσακ, Μονέ-Πακέ, Γιουσούφ, Ντουάθ, Νορντίν, Μπουάνγκα, Χαμούμα

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Ντάγκμπα, Κέρερ, Μαρκίνιος, Μπέκερ, Γκέι, Βεράτι, Ερέρα, Ντι Μαρία, Κιν, Εμπαπέ

Λιλ – Ανζέρ 1-2:

Η Ανζέρ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων γρήγορα μέσα στον αγώνα, με τον Τόμας να σκοράρει στο 5’ και το 10’ και να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Ο Γιλμάζ κατάφερε να μειώσει για την Λιλ στο 42’, όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Λιλ (Γκαλτιέ): Μαϊνιάν, Μαντάβα, Μπότμαν, Φόντε, Τζαλό, Μπάμπα, Τσέκα, Αντρέ,Ικόνε, Γιλμάζ, Ντέιβιντ

Ανζέρ (Μουλίν): Μπερναρντόνι, Μπάμπα, Τραορέ, Τόμας, Μανκέου, Κουλιμπαλί, Μανιάνι, Σαπέλ, Φουλγκίνι, Περέιρα, Ντιόνι

Λυών – Λανς 3-2:

Η Λυών έφτασε να έχει προβάδισμα μέχρι και τριών τερμάτων στο παιχνίδι, ωστόσο έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στο τέλος. Ο Ντεπάι πέτυχε το 1-0 στο 39’ για τους γηπεδούχους, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Φορτές έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της Λανς, κάνοντας το 2-0.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντεπάι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το 3-0 για την Λυών. Ο Σοτόκα μείωσε σε 3-1 στο 56’, ενώ ο Ντουκουρέ μείωσε την διαφορά των τερμάτων σε ένα στο 89’.

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Ντε Σίλιο, Ντεναγιέρ, Ντιομάντε, Ντουμπουά, Αουάρ, Μέντες, Πακέτα, Κορνέ, Ντεπάι, Καντεβέρε

Λανς (Χάισε): Λέκα, Γκραντίτ, Μπάντε, Φορτές, Κλάους, Ντουκουρέ, Φοφανά, Μπούρα, Σοτόκα, Κακουτά, Γκανάγκο

Μαρσέιγ – Μονπελιέ 3-1:

Η Μαρσέιγ είχε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπενεντέτο και τον Ράντονιτς να μην μπορούν να νικήσουν τον Ομλίν. Τελικά ο Τοβάν τροφοδότησε τον Ράντονιτς στο 41’ και εκείνος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονπελιέ μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με τον Μολέ, ο οποίος πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή και σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει στο δίχτυα στο 52’ για το 1-1. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, οι Μασσαλοί «καθάρισαν» τον αγώνα μέσα στα τέσσερα λεπτά.

Πρώτα ο Παγιέ με εξαιρετικό σουτ στο 80’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζερμέν βρέθηκε απέναντι από τον Ομλίν και έδωσε διαφορά δύο τερμάτων στην Μαρσέιγ.

Μαρσέιγ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Ναγκατόμο, Καλέτα-Καρ, Αλβάρο, Σακάι, Γκέι, Καμαρά, Ράντονιτς, Κουιζάνς, Τοβάν, Μπενεντέτο

Μονπελιέ (Ζακαριάν): Ομλίν, Σαμπιά, Κονγκρέ, Κότσα, Ρίστιτς, Μολέ, Σοτάρ, Φέρι, Γιουν, Ντελόρ, Λαμπόρντ

Ρεμς – Ντιζόν 0-0:

Αγώνας χωρίς πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, οι οποίες έμειναν στο 0-0. Ο Φοκέ πήρε την μπάλα στην άκρη της μεγάλης περιοχής και σούταρε στο 4’, όμως ο Ρατσιόπι ήταν έτοιμος και απέκρουσε με τα δύο χέρια, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κασάμα βρέθηκε σε θέση βολής, πήρε μία πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε αμέσως, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν για άλλη μία φορά στο 1-0 στο 74’, όμως ο Ρατσιόπι σταμάτησε με μία εκπληκτική επέμβαση την κεφαλιά του Αμπντελχαμίντ.

Ρεμς (Γκουιόν): Ράικοβιτς, Κόναν, Αμπντελχαμίντ, Φαές, Φοκέ, Κασάμα, Ζενέλι, Σαλαβεράν, Μπερίσα, Εμπουκού, Ντία

Ντιζόν (Λινάρες): Ρατσιόπι, Μπόι, Μάνγκα, Κουλιμπαλί, Ενγκονγκά, Εντόνγκ, Γκέι, Ντόμπρε, Τσελίνα, Ντίνα, Μπαλντέ