overfm.gr | Champions League | Κλαμπ Μπριζ – Λειψία 0-5: «Καθάρισε» από το Α’ ημίχρονο [pic&vds]

Οι Γερμανοί «κλείδωσαν» με τη νίκη αυτή την 3η θέση στον Α’ όμιλο και το Europa League

Στο Στάδιο «Γιαν Μπρέιντελ» η Μπριζ υποδέχθηκε την με απουσίες, λόγω κορονοϊού Λειψία για την 5η αγωνιστική, του Α’ Ομίλου, του Champions League,  με τους Γερμανούς να «καθαρίζουν» το παιχνίδι από το Α’ ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν με 4-0 και απλά να διευρύνουν τη νίκη, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 5-0, που τους φέρνει στο Europa League.

Μόλις στο 12′ η Λειψία μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Σίλβα έκανε το σουτ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας  της Μπριζ, ο Ενκουνκού πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και 5′ αργότερα στο 17′ ο Σοβά έκανε κακό κοντρόλ, ο Μπρόμπι πήγε να κλέψει, τον γκρέμισε και δόθηκε πέναλτι για τη Λειψία, που το εκτέλεσε εύστοχα ο Έμιλ Φόρσμπεργκ, για να κάνει το 2-0.

Με τους Γερμανούς να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο, στο 26΄πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Αντρέ Σίλβα, με άπιαστη κεφαλιά.

Για να έρθει στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου (45’+1′) το 4-0 με τρομερή έμπνευση του Έμιλ Φόρσμπεργκ, ο οποίος με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τους παίκτες των γηπεδούχων να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, συνοδεία αποδοκιμασιών  από τους οπαδούς τους.

Στο Β’ ημίχρονο, πίεσαν οι γηπεδούχοι για να πετύχουν έστω το γκολ της…τιμής, αλλά δεν κατάφεραν ούτε αυτό, με τους Γερμανούς να διαχειρίζονται απλά το ευρύ σκορ, που είχαν από το Α΄μέρος, και απλά διεύρυναν την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας, με το δεύτερο γκολ του Ενκουνκού, στο 3′ των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0. Η νίκη αυτή δίνει στη Λειψία την 3η θέση στον όμιλο, κάτι που ήταν και ο αρχικός στόχος της ομάδος. Να σημειωθεί ότι ο Γάλλος πέτυχε το 7ο προσωπικό του γκολ στη φάση των Ομίλων κάτι που δεν το έχει πετύχει κάποιος συμπατριώτης του.

Κλαμπ Μπριζ (Φιλίπ Κλεμέντ): Μινιολέ, Μάτα, Ενσόκι (46’ Ρίκα), Χέντρι, Φαν ντερ Μπρέμτ (60′ Μέχελε), Μπαλάντα, Βανάκεν, Ντε Κέτελαρε (82′ Γουέσλι), Σόβαχ (82΄Ισκιέρδο), Ντόστ (46’ Ματς Ριτς), Λανγκ

Λειψία (Άχιμ Μπάιερλοτσερ): Μαρτίνες, Μουκελί, Κλόστερμαν (62′ Χένριχς), Γκβάρντιολ (80′ Μπονά), Ενκουνκού, Λάιμερ (62′ Μορίμπα), Καμπλ, Ανχελίνο, Φόρσεμπεργκ, Μπρόμπεϊ (66′ Νοβόα), Σίλβα

Η βαθμολογία του Α’ ομίλου (σε 5 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 12, Παρί Σεν Ζερμαίν 8, Λειψία 4, Κλαμπ Μπριζ 4.