overfm.gr | Super League 1 | Κι όμως ο Παναθηναϊκός το έχει κάνει ξανά [vids]

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 5-1 τον Βόλο για την 4η αγωνιστική της Super League, πετυχαίνοντας 4 τέρματα σε ένα ημίχρονο. Πότε το ξαναέκανε;

Σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει με ευρύ σκορ μία ομάδα. Ωστόσο το ερώτημα είναι πότε ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει ξανά τέσσερα ή περισσότερα τέρματα σε ένα ημίχρονο;

Για αρχή δεν πρέπει να κοιτάξουμε πολύ μακριά χρονολογικά. Θα μεταβούμε στο πρόσφατο 2017. Όταν ο Παναθηναϊκός είχε φιλοδωρήσει με πέντε τέρματα τη Βέροια.

Το ημερολόγιο έδειχνε 4 Μαρτίου του 2017. Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» κέρδισε με 5-0 τη Βέροια, σημειώνοντας τέσσερα γκολ μόλις στο πρώτο ημίχρονο. Χατ-τρικ ο Μπεργκ (18′, 39′ και 41′) και ένα γκολ ο Κλωναρίδης (21′).

Από κει και πέρα, για βρούμε πότε ο Παναθηναϊκός σημείωσε παραπάνω από τέσσερα τέρματα σε ένα ημίχρονο θα πρέπει να κάνουμε ένα ταξίδι στο χρόνο και να πάμε στο μακρινό 2002, όταν ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει πέντε τέρματα σε ένα ημίχρονο.

Μιλάμε φυσικά για το περίφημο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Βέροια, όπου το «τριφύλλι» είχε διασύρει την Παναχαϊκή με 8-0. Μάλιστα τότε ο Γκόραν Βλάοβιτς είχε σημειώσει τα 5 από τα οκτώ που έβαλαν οι «πράσινοι».

Ο Κροάτης επιθετικός είχε σκοράρει στο 26, στο 35, στο 39, στο 49 και στο 69. Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου στο 22 και στο 28 είχε πετύχει το 1ο και 3ο γκολ αντίστοιχα. Ο Γιόνας Κόλκα με πλασέ στο 78 ανέβασε σε …δυσθεώρητα ύψη το δείκτη του σκορ.

Αν θέλετε και ποικιλία αγώνων, μπορούμε να σας πάμε στο 1992, όπου ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 9-1 του Εδεσσαϊκού. Και τότε οι «πράσινοι» είχαν σημειώσει 5 τέρματα σε ένα ημίχρονο. Μάλιστα η συγκεκριμένη νίκη θεωρείται η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός το συγκεκριμένο ρεκόρ δεν το έχει πραγματοποιήσει μόνο εντός συνόρων, αλλά και εκτός. Πιο συγκεκριμένα την ίδια σεζόν (σ.σ: 92-93), για το κύπελλο UEFA είχε κερδίσει την Κραϊόβα με 6-0 εκτός έδρας σημειώνοντας και τότε 4 τέρματα σε ένα ημίχρονο.