overfm.gr | Bundesliga | Κάζο για Μπάγερν, μεγάλο διπλό για την Ντόρντμουντ

Η Μπάγερν Μονάχου ηττήθηκε 2-1 από τη Μάιντς και έτσι πήρε αναβολή η στέψη του πρωταθλήματος, ενώ η Ντόρντμουντ πήρε διπλό Champions League στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Σε μια αναμέτρηση όπου με νίκη η Μπάγερν Μονάχου θα κατακτούσε την Μπουντεσλίγκα για ένατη συνεχόμενη χρονιά, γνώρισε ήττα σοκ από την Μάιντζ με 2-1 στις αναμετρήσεις του Σαββάτου για το γερμανικό πρωτάθλημα. Μπορεί ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, όμως η ομάδα του Χάνσι Φλικ δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς. Έτσι η στέψη πήρε μια εβδομάδα παράταση, εκτός και αν στην αναμέτρηση της Κυριακής η Λειψία χάσει βαθμούς κόντρα στη Στουτγκάρδη. Όσον αφορά τους γηπεδούχους πηραν την πέμπτη νίκη τους σε επτά ματς και πλέόν βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο κακός… χαμός για το Champions League

Μεγάλη μάχη γίνεται για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της επόμενης σεζόν. Η Ντόρντμουντ πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Βόλφσμπουργκ 2-0 και πλέον είναι στο -1 από την 4η θέση της βαθμολογίας και την Άιντραχτ, που αγωνίζεται το βράδυ κόντρα στη Λεβερκούζεν. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 12’ με τον Χάαλαντ και παρότι δέχθηκαν πίεση, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Ο Νορβηγός επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε ένα ακόμα τέρμα και έτσι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη διατήρησε η Ουνιόν. Η ομάδα του Βερολίνου επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας 3-1 τη Βέρντερ και μείωσε στον 1β. τη διαφορά από την 6η θέση και τη Λεβερκούζεν, έστω και με ματς περισσότερο. Η ομάδα της Βρέμης, που βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο για τον υποβιβασμό (στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη), συνέχισε την… κατρακύλα της, καθώς υπέστη την έβδομη συνεχόμενη ήττα της.

Αναλυτικά η 31η αγωνιστική:

Παρασκευή, 23/4

• Άουγκσμπουργκ-Κολωνία 2-3 (54’ Γκούμνι, 62’ Βάργκας – 8’, 33’ Ντούντα, 23’ Κάιντς)

Σάββατο, 24/4

• Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-2 (12’, 68’ Χάαλαντ)
  • Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ 1-1 (81’ πεν. Γκριφό – 40’ Κράμαριτς)
  • Ουνιόν Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 3-1 (50’, 53’, 68’ Πογιανπάλο – 82’ Γκέμπρε Σελάσιε)
  • Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 2-1 (3’ Μπούρκαρντ, 37’ Κεσόν – 90’+5’ Λεβαντόφσκι)
  • Λεβερκούζεν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:30)