overfm.gr | Euroleague | Καθάρισε την Τσέλσι η Σίτι και εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Άρσεναλ

Με ένα γκολ του Μαχρέζ η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Τσέλσι με 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Άρσεναλ μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους.

Χάρη σε γκολ του Μαχρέζ η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 1-0 της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και μείωσε την διαφορά στους πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Άρσεναλ η οποία προχτές στραβοπάτησε με την Νιουκάστλ στο «Εμιρέιτς» (0-0). Μοιρασμένο το παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες.

Η πρώτη καλή φάση χάθηκε για τους γηπεδούχους όταν στο 24΄το πλασέ του Ζακάρια κόντραρε στα σώματα και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Ζίγιες που σούταρε με τον Έντερσον να διώχνει. Η απάντηση των «πολιτών» ήρθε στο 38′ όταν ο Γκουντογκάν πάσαρε στον Χάαλαντ αλλά αυτός αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 44′ ο Τσουκβουεμέκα έκανε το συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπαλα να χτυπά στο δοκάρι.

Στο 47ο λεπτό μετά από λάθος του Ομπαμεγιάνγκ, ο Χάαλαντ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενουμενοι ισοφάρισαν τα δοκάρια με κεφαλιά του Ακέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούινε. Ο τελευταίος είχε ένα δυνατό σουτ στο 52′ και ο Κεπά το έβγαλε με υπερένταση.

Στο 56’ ο Τσουκβουεμέκα έβγαλε τη σέντρα, ο Χάβερτς στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να τελείωσε τη φάση και ο Τιάγκο Σίλβα έπιασε το βολέ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σίλβα ταλαιπώρησε τον Κουκουρέγια, πάτησε περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Ντε Μπρόινε, ο οποίος αστόχησε με δυνατό σουτ.

Το γκολ που έκρινε την συνάντηση σημειώθηκε στο 63′ όταν ο Γκρίλις έκανε το γύρισμα από αριστερά ο Κεπά έχασε την μπαλα και ο επερχόμενος Μαχρέζ σε κενή εστία έκανε το 0-1 χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στην Σίτι.

ΤΣΕΛΣΙ(Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κουλιμπαλί, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια (68’ Γκάλαχερ), Ζακάρια, Κόβατσιτς, Ζιγές (68’ Χολ), Στέρλινγκ (6’ Ομπαμεγιάνγκ, 68’ Χάτσινσον), Πούλισικ (22’ Τσουκβουεμέκα), Χάβερτς

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ(Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (46’ Ρίκο Λιούις), Στόουνς, Ακέ, Κανσέλο (46’ Ακαντζί), Ρόδρι (86’ Φίλιπς), Μπερνάρντο Σίλβα (59’ Μαχρέζ), Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Χάαλαντ, Φόντεν (60’ Γκρίλις)