overfm.gr | Premier League | «Καθάρισε» με Καβάνι (1-3) η Γιουνάιτεντ στην Έβερτον!

Η Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες χάρη στα δύο τέρματα του Μπρούνο Φερνάντες και του Καβάνι 3-1 κόντρα στην Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ.

Η Έβερτον φιλοξένησε στο Γούντισον Παρκ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 8η αγωνιστική της Premier League με τους «κόκκινους διαβόλους» να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα παίρνοντας τη νίκη με 3-1 χάρη στα δύο τέρματα του Μπρούνο Φερνάντες και του Καβάνι. Η Έβερτον προηγήθηκε, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφερε… τούμπα το ματς.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Σόλσκιερ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από την ήττα κόντρα σε Άρσεναλ και Μπασάκσεχιρ. Από την άλλη, τα ζαχαρωτά μένουν χωρίς τρίποντο για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Όταν ο Μπρούνο Φερνάντες είναι καλά, είναι καλά και όλη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Ο Μπρούνο φερνάντες έχει πετύχει 10 γκολ σε 10 εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν συναρπαστικό και τα είχε… όλα. Η Έβερτον ήταν αυτή η οποία κατάφερε και άνοιξε πρώτη το σκορ στο ματς στο 19′. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να το ανατρέψει. Ο Πίκφορντ έκανε το βολέ, ο ΚάλβερτΛιούιν έπιασε την κεφαλιά και ο Μπερνάρντ στη συνέχεια με ωραίο πλασέ πέτυχε το 1-0.

Δεν έμεινε όμως μόνο εκεί, καθώς στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε την ανατροπή.  Ο Φερνάντες έβγαλε την σέντρα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στη συνέχεια στα δίχτυα για το 2-1 υπέρ των «κόκκινων διαβόλων».

Ανατροπή... εξπρές και σπουδαίο "τρίποντο" στην έδρα της Έβερτον για την  Γιουνάιτεντ (video)

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ στη μεσαία γραμμή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έκανε αρκετά λάθη.
Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν πιο κινητικοί.  Ο Ράσφορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 72′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ένα πλάσε επιχείρησε ο Μάτα.

Μετά το 75ο λεπτό, η Έβερτον επιχείρησε να απειλήσει συνήθως με στημένες φάσεις, όμως οι αντιδράσεις της άμυνας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν υποδειγματικές.

Οι κόκκινοι διάβολοι έκαναν την αντροπή στο 90+5′. Μετά από αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Καβάνι και ο Ουρουγουανός έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 3-1! Ασίστ από τον Μπρούνο Φερνάντες.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το πρώτο του Καβάνι

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χόλγκεϊτ, Κεν, Ντιν, Ντουκουρέ, Άλαν, Σίγκουρντσον (66′ Ιβόμπι), Ροντρίγκες (80′ Τοσούν), Κάλβερτ-Λιούιν, Μπερνάρντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σο (67′ Τουανζέμπε), Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπιζάκα, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Ράσφορντ, Μπρούνο Φερνάντες, Μάτα (82′ Πογκμπά), Μαρσιάλ (82′ Καβάνι)