overfm.gr | La Liga | Καθαρισε με Γκάβι η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε μόλις με το φτωχό 1-0 στο «Καμπ Νόου» της Χετάφε και ξέφυγε έξι βαθμούς από την Ρεάλ Μαδρίτης που χει ματς λιγότερο.

Ένα γκολ του Γκάβι ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην Μπαρτσελόνα με 1-0 επί της Χετάφε στο «Καμπ Νόου» και ξέφυγε έξι βαθμούς από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Μαγιοράλ για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Ουνάλ ενώ στο 6’ ο Σορία έσωσε μετά από σουτ του Ντεμπελέ και στο 9’ πρόλαβε και τον Πέδρι. Στο 30′ ο Γκάβι είπε όχι στον Σόρια όμως τέσσερα λεπτά αργότερα δεν λάθεψε και με πλασέ έπειτα από πάσα του Ραφίνια έκανε το 1-0. Στο 41′ οι «Μαδριλένοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Τερ Στέγκεν νίκησε τον Μαγιοράλ σε τετ α τετ.

Στο 49′ ο Ραφίνια σούταρε και ο Σόρια απέκρουσε όπως επίσης και το σουτ του Κεσί στο 85′ και στο 90+2’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το σουτ του Λατάσα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (77’ Αλόνσο), Μπαλντέ (46’ Άλμπα), Κουντέ, Κρίστενσεν (46’ Έρικ Γκαρσία), Γκάβι, Πέδρι, Ντεμπελέ, Ραφίνια (62’ Κεσί), Φάτι

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρεθ, Ντζενέ, Ιγκλέσιας, (84’ Άλβαρες) Ντουάρτε, Αλντερέτε, Μίγια (84’ Σοεάνε), Αλενιά, Αλγόμπια (62’ Βιγιάρ), Ουνάλ (84’ Λατάσα), Μαγιοράλ (77 Πόρτου)