overfm.gr | Basket League | Κάτας Παναθηναϊκός: «Σε 7-10 μέρες του Νέντοβιτς, είναι καλά ο Σαντ Ρος»

Κάτας: Δεν θα ρισκάρει ο Παναθηναϊκός με τον Νεμάνι Νέντοβιτς, όλα καλά με τον Σαντ Ρος σύμφωνα με τον Ισραηλινό τεχνικό.

Ο Όντεντ Κάτας μιλώντας στην συνέντευξη τύπου του αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Ιωνικό τόνισε – όπως και στην κάμερα της ΕΡΤ – ότι δεν πρόκειται να ρισκάρουν στο θέμα του Νέντοβιτς. Παράλληλα, καθησυχαστικός ήταν αναφορικά με τον τραυματισμό του Σαντ Ρος αναφέροντας ότι ο Κουβανός είναι καλά.

Αναλυτικά:

«Δεν είμαι ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο, διότι δεν ήμασταν έτοιμοι όσον αφορά το αμυντικό κομμάτι. Όμως το πρόγραμμα είναι μεγάλο, σφικτό και είναι δύσκολο να υπάρχει μεγάλο κίνητρο σε κάθε ματς. Έχουμε μεγάλο ρόστερ και μπορούμε να κάνουμε αλλαγές, κρατώντας τους παίκτες σε μεγάλη ένταση.

Δεν μου άρεσε η άμυνά μας όπως επίσης και το γεγονός ότι αφήσαμε 11 επιθετικά ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά, ενώ στην επίθεση βλέπαμε πώς μας έπαιζαν στην άμυνα και προσπαθήσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας όσο το δυνατόν πιο απλό. Βρήκαμε καλά σουτ και αυτό που έχει σημασία είναι η ποιότητα των σουτ που θα πάρεις και όχι το ποσοστό. Όμως σουτάραμε καλά στο ματς, έχοντας πολλές ελεύθερες προσπάθειες».

Για το στοιχείο που έκανε την διαφορά; «Μας βοήθησε το γεγονός ότι παίξαμε με τέσσερα γκαρντ. Έτσι μπορέσαμε να ανοίξουμε το παιχνίδι και να τρέξουμε στο ανοικτό γήπεδο».

Για το χρονοδιάγραμμα της επιστροφής του Νέντοβιτς: «Θα πάρει 7 με 10 μέρες προκειμένου να καταλάβουμε καλύτερα την κατάστασή του και το τι συμβαίνει. Έχει ακόμα ενοχλήσεις και δεν πρόκειται να πάρουμε κάποιο ρίσκο. Θα χρειαστεί χρόνο».

Για τον τραυματισμό του Σαντ Ρος: «Στην αρχή φάνηκε ότι είναι κάτι πιο σοβαρό, είναι καλύτερα και τώρα νιώθει καλά».