overfm.gr | La Liga | Κάντιθ – Αλαβές 3-1: Επιστροφή στις νίκες για την Κάντιθ

Η Κάντιθ επικράτησε άνετα με 3-1 της Αλαβές και έφτασε στην 8η θέση του πρωταθλήματος

Η Κάντιθ επικράτησε με σχετική άνεση της Αλαβές με 3-1 εντός έδρας και μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες, έπειτα από διάστημα σχεδόν ενός μήνα. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή κατόρθωσε να φτάσει τη Θέλτα στην όγδοη θέση και τους 23 πόντους, ενώ η Αλαβές παραμένει στους 18 και την 14η θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα κιόλας λεπτά και ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα από νωρίς. Στο 15′, ο Άλεξ με ψύχραιμο τελείωμα άνοιξε το σκορ, με τη φάση να εξετάζεται και στο VAR για πιθανό χέρι του σκόρερ στην αρχή της φάσης, ωστόσο το τέρμα μέτρησε κανονικά. Παρ’όλα αυτά, η δουλειά του VAR δεν τελείωσε εκεί, αφού στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από τη βοήθεια της τεχνολογίας, με τον Χοσελού να το μετατρέπει σε γκολ και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Αλαβές υποχρεώθηκε σε αριθμητικό μειονέκτημα, αφού ο Τασί είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 52′. Από το σημείο αυτό και μετά, η Κάντιθ δεν είχε κανένα πρόβλημα να αναλάβει τα ηνία του ματς και πάλι, με τον Λοθάνο να γράφει το 2-1 στο 56′.

Στο 68′, ο Λοθάνο από «εκτελεστής» ντύθηκε δημιουργός, «σερβίροντας» για τον Άλβαρο Νεγρέδο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 3-1. Στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τους οικοδεσπότες να παίρνουν ένα πολύτιμο τρίποντο.