overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Καμερούν – Μπουρκίνα Φάσο 2-1 – Νίκη με ανατροπή [vid]

Το Καμερούν αν και τα βρήκε σκούρα, κόντρα στην ελλιπέστατη (ελέω Covid-19) Μπουρκίνα Φάσο, ωστόσο κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τη διοργάνωση.

Αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπουρκίνα Φάσο των πολλών απουσιών, λόγω Covid-19, το Καμερούν κατάφερε να υπερκεράσει αυτό το εμπόδιο με δύο πέναλτι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, κερδίζοντας με 2-1.

Έτσι ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, το Καμερούν. Στις 21:00 θα ξεκινήσει ο δεύτερος αγώνας του Ομίλου, ανάμεσα στην Αιθιοπία και το Πράσινο Ακρωτήρι.

Η Μπουρκινα Φάσο προηγήθηκε στο 24′ με τον Σανγκαρέ, όμως τα «λιοντάρια» κατάφεραν να «γυρίσουν» τον αγώνα με τα δύο εύστοχα πέναλτι του Αμπουμπακάρ στο 40′ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Βασικός ξεκίνησε ο Πιερ Κούντε του Ολυμπιακού και αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Κλίντον Εντζιέ.