overfm.gr | Βόλεϊ | Ηττήθηκε 3-0 από το ανώτερο Βέλγιο η Εθνική βόλεϊ

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών, «πάλεψε», αλλά ηττήθηκε 3-0 σετ από το Βέλγιο για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

H Εθνική βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε 3-0 σετ από το Βέλγιο στη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες της γαλανόλευκης έδωσαν «μάχη» σε δύο σετ. Ωστόσο η ανωτερότητα των αντιπάλων τους, «έφερε» τη δεύτερη ήττα, της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Εθνική δεν «μπήκε» καλά στον αγώνα. Το Βέλγιο πήρε το πάνω χέρι, προηγήθηκε εύκολα στο +8 (14-6) και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16.

Στο επόμενο σετ η Ελλάδα βελτίωσε αρκετά την εικόνα της. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα ως το 19-18 για την «γαλανόλευκη».  Σε εκείνο το σημείο το Βέλγιο προηγήθηκε 21-10 αρχικά και στη συνέχεια «έκλεισαν» το σετ με 25-22.

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν και το τρίτο σετ με το πόδι πατημένο στο γκάζι, καθώς ξέφυγαν γρήγορα με πέντε πόντους 15-10. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, προσπάθησε αρκετά στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να «γυρίσει» στο ματς. Το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-22.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η κάτοχος του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, Πολωνία, αύριο (Κυριακή 5/9) στις 21:30.