overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ήττα για τον Πέτρο Τσιτσιπά, 1-0 η Λιθουανία την Ελλάδα

Ο Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκε 2-0 σετ από τον Ρικάρντας Μπεράνκις, στην πρεμιέρα του Davis Cup. Η Λιθουανία έκανε το 1-0 κόντρα στην Ελλάδα.

Ο Ρικάρντας Μπεράνκις (Νο107) νίκησε 6-1, 6-3 τον Πέτρο Τσιτσιπά (Νο730)  στο Lyttos Beach. Έκανε, έτσι, το 1-0 για τη Λιθουανία, κόντρα στην εθνική μας.  Οι δυο ομάδες στοχεύουν στην άνοδο στην πρώτη κατηγορία του Davis Cup.

Ο Λιθουανός τενίστας κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο σετ. Έτσι, κατάφερε να το κατακτήσει με 6-1. Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας αθλητής το «πάλεψε», αλλά δε μπόρεσε να «γυρίσει» τον αγώνα. Δέχτηκε μπρέικ στο 3-3 και βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση. Ο Μπεράνκις έσβησε μπρέικ πόιντ του Πέτρου Τσιτσιπά στο 8ο γκέιμ και, τελικά, έκλεισε το ματς σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Σε εξέλιξη είναι αγώνας είναι μεταξύ του Μιχάλη Περβολαράκη και του Λαουρίνας Γκριγκέλις. Σε περίπτωση ήττας οι Λιθουανοί θα απέχουν μόλις μια νίκη από την πρόκριση, την οποία θα διεκδικήσουν στις αυριανές αναμετρήσεις.