overfm.gr | Euro 2021 | Ιταλία-Ισπανία 1-1 (πέναλτι 4-2): Στον τελικό η «σκουάντρα ατζούρα»

Με την Ιταλία να δίνει σε όλη την διάρκεια του αγώνα την μπάλα στους Ισπανούς, η «σκουάντρα ατζούρα» κατάφερε να πάρει την πρόκριση με 4-2 στα πέναλτι κόντρα στους «φούρια ρόχας».

Η Ιταλία είναι η πρώτη ομάδα που έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2020, με τον δικό της παλιό τρόπο, κόντρα στην Ισπανία. Με τον αγώνα να ολοκληρώνεται 1-1 στην κανονική διάρκεια, ενώ η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε στα πέναλτι με 4-2.
Ο Αγώνας
Από την αρχή της αναμέτρησης η Ισπανία ήταν αυτή που μπήκε πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, με την Ιταλία να δίνει την μπάλα στην «φούρια ρόχας» και να περιμένει σε αμυντική θέση, ενώ έπαιξε με τον δικό της αλλά… Ιταλικά τρόπο.
Χαρακτηριστικό του ότι η Ισπανία ήταν αυτοί που κράταγε την μπάλα, είναι ότι στο μισάωρο είχε φτάσει στο 75% της κατοχής, ενώ ευκαιρίες δεν είχαμε και αρκετές στα πρώτα 30 λεπτά. Η πρώτη φάση του αγώνα, χωρίς να είναι τόσο σημαντική ήρθε από τον Οϊαρθάμπαλ που δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την απίθανη πάσα του Πέδρι και να σουτάρει στο 13ο λεπτό, ενώ στο 15′ το σουτ από τον Φεράν Τόρες πέρασε άουτ.
Στο 20′ η Ιταλία, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την γκέλα του Σιμόν, που έκανε λανθασμένη έξοδο για να διώξει την μπάλα. Ωστόσο κανένας από τους Ιταλούς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 25′ ήρθε η απάντηση της Ισπανία, με τον Όλμο να περνάει στην περιοχή της Ιταλίας, να κάνει διπλή προσπάθεια να σκοράρει, με το πρώτο σουτ να σταματάει από αμυντικούς της «σκουάντρα ατζούρα» και στην συνέχεια να του λέει όχι ο Ντοναρούμα.
Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα, άρχισε να πέφτει χωρίς να έχουμε φάσεις μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Όταν ο Ινσίνιε πέρασε την μπάλα στον Έμερσον από αριστερά, αυτός να πατάει την περιοχή της Ισπανία και να παίρνει ένα σουτ που κατέληξε στο δοκάρι και στην συνέχεια άουτ.
Ίδια ήταν και η εικόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Ισπανούς να έχουν την κατοχή, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Ντοναρούμα, μέχρι το 52′ όταν ο Μπούσκετς με ένα εντυπωσιακό σουτ δεν κατάφερε να σκοράρει.
Η ώρα για να βρει κάποια από τις δύο ομάδες, τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, ήταν η Ιταλία. Όταν ο Ντοναρούμα μάζεψε την μπάλα από μια προσπάθεια των Ισπανών, έστειλε την μπάλα σε συμπαίκτη του, από εκεί η μπάλα πέρασε στον Ιμόμπιλε με αυτόν να τραβάει παίκτες πάνω του, να χάνει την μπάλα και στην συνέχεια ο Κιέζα να κάνει το 1-0 στο 60′.

Ο Λουίς Ενρίκε λοιπόν βλέποντας την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ, έπρεπε να αλλάξει τον τρόπο του παιχνιδιού της ομάδας του, πράγμα που έκανε με την είσοδο του Μοράτα στον αγωνιστικό χώρο.

Αμέσως λοιπόν η Ισπανία έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 65′, όταν ο Κόκε έβγαλε μια εντυπωσική σέντρα στον Οϊαρθάμπαλ, που δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και να σκοράρει, ενώ λίγο αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Όλμο.

Τελικά η  Ισπανία κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση του αγώνα, να κάνει μια εντυπωσιακή ενέργεια με pasing game, κατάφερε να πατήσει την περιοχή της Ιταλία για να γράψει το 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Στην παράταση, η κούραση της Ιταλία έχει φτάσει σε σημείο που δεν είχαν άλλες δυνάμεις, με αποτέλεσμα να είναι η Ισπανία αυτή που κυριαρχούσε στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να κρατάει την Ιταλία στο δικό της μισό.
Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και του έξτρα μισάωρου, με αποτέλεσμα να πάνε στα πέναλτι. Εκεί και οι δύο ομάδες έχασαν από το πρώτο πέναλτι των ομάδων. Στην συνέχεια η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.