overfm.gr | Serie A | Ιταλία – Έχασε η Σαλερνιτάνα, αλλά έμεινε στην κατηγορία μετά από γκέλα της Κάλιαρι [vid]

Η Σαλερνιτάνα θα βρίσκεται στη Σέριε Α και την ερχόμενη σεζόν, καθώς η Κάλιαρι δεν μπόρεσε να περάσει το εμπόδιο της Βενέτσια.

Μπορεί τα βλέμματα όλων να ήταν στραμμένα στη Μίλαν χθες στην Ιταλία, όμως το βράδυ κρινόταν ποια θα είναι η τρίτη ομάδα που θα υποβιβαστεί. Η Σαλερνιτάνα ή η Κάλιαρι.

Η Σαλερνιτάνα έπαιζε εντός έδρας με την Ουντινέζε. Η Κάλιαρι εκτός έδρας με την υποβιβασμένη Βενέτσια. Τα σενάρια πριν τα ματς ήταν απλά. Η Κάλιαρι ήθελε νίκη και να μην νικήσει η Σαλερνιτάνα.

Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Η ομάδα του Σαλέρνο, έχανε 0-3 στο ημίχρονο. Το τελικό σκορ ήταν 4-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν με κατεβασμένα χέρια.

Στη Βενέτσια, το ματς ήταν ισόπαλο 0-0 στο ημίχρονο. Η Κάλιαρι ήξερε ότι ήθελε μόλις ένα γκολ για να μείνει στην κατηγορία. Όσο και αν προσπάθησε η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη, δεν κατάφερε ποτέ να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με το παιχνίδι να λήγει 0-0.

Η Κάλιαρι είχε 24 σουτ στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, όμως κανένα από αυτά δεν κατέληξε στα δίχτυα. Η Σαλερνιτάνα εκεί που νόμιζε πως είναι καταδικασμένη, έμεινε τελικά στην κατηγορία.