overfm.gr | Serie A | Ιταλία – Διπλό τίτλου στο 92′ για τη Μίλαν με γκολ του Τονάλι [vid]

Η Λάτσιο υποδέχτηκε τη Μίλαν για την 34η αγωνιστική της Σέρια Α με τους «Ροσονέρι» να παίρνουν τη νίκη στο 92′.

Η Μίλαν ταξίδεψε χθες (24/04) στη Ρώμη, για να αντιμετωπίσει τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο». Οι δύο ομάδες θέλανε τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 1-2 χάρις σε γκολ του Τονάλι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι «Λατσιάλι» μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 4′ λεπτό αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους. Μετά από ασίστ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο Τσίρο Ιμόμπιλε σκόραρε και έβαλε «φωτιά» στο «Ολίμπικο».

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στη Μίλαν, με την ομάδα του Μιλάνου να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Μίλαν βρήκε απάντηση στο τέρμα του Ιμόμπιλε. Ο Ολιβιέ Ζιρού έκανε το 1-1 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Για καλή της τύχη όμως, βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Τονάλι στο 92′ μετά από πάσα του Ιμπραΐμοβιτς έκανε το 1-2 και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Πολύ μεγάλη νίκη με τη Μίλαν, η οποία επιστρέφει στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. Έχει 74 βαθμούς και ακολουθεί η Ίντερ με 72 (έχοντας βέβαια παιχνίδι λιγότερο).