overfm.gr | Euro 2021 | Ιταλία-Αυστρία 2-1 : Πρόκριση με προβληματισμό για τους Ιταλούς

Ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης, η Ιταλία βρίσκεται στα προημιτελικά του Euro μετά από ένα πολύ δύσκολο βράδι για αυτήν, καθώς χρειάστηκε να πάει στην παράτηση κόντρα στην Αυστρία. Τα γκολ του Κιέζα στο 95’και του Πεσίνα στο 105′, έδωσαν την νίκη στους Ιταλούς, μείωσαν με τον Κάλατζιτς στο 114′.

Αν και η Ιταλία δεν έδειξε την εικόνα που είχε στην φάση των ομίλων, κόντρα στους Αυστριακούς για την φάση των «16», κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης, χάρης στα γκολ του Κιέσα και Πεσίνα, με την ομάδα του Φόντα να καταφέρνει να απαντήσει στο 114′ με τον Κάλατζιτς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ιταλία, έδωσε την μπάλα και τον χώρο στους Αυστριακούς, αλλά ήταν αυτή που βρήκε τον τρόπο, να απειλήσει πρώτη με ένα σουτ του Σπινατσόλα στο 11ο λεπτό να καταλήγει άουτ.

Στην συνέχεια ο Σπινατσόλα, μπόρεσε να ανέβει με την μπάλα από αριστερά όπως έκανε τις επιθέσεις της η Ιταλία, πέρασε μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Μπαρέλα, με αυτόν να παίρνει ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι και τον Μπάχμαν να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Την απάντηση σε αυτήν την πολιορκία από την ομάδα του Μαντσίνι, ήρθε να δώσει ο Αρναούτοβιτς, ο οποίος από εκεί που ο Ζάμπιτσερ πάσαρε στο συμπαίκτη του, με τον Αρναούτοβιτς να κάνει ένα σουτ που πέρασε άουτ.

Λίγα λεπτά μετά σε αυτήν την ευκαιρία, απάντησαν ξανά οι Ιταλοί με τον Τσίρο Ιμόμπιλε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με ένα φοβερό σουτ του Ιταλού επιθετικού να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 43ο λεπτό ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία για την Ιταλία ήρθε, με τον Σπινατσόλα και πάλι, με τον Μπάχμαν να στέλνει την μπάλα κόρνερ μετά το σουτ που πήρε ο Ιταλός ποδοσφαιριστής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστρία ήταν αυτή που αντί να κλειστεί και να παίξει αμυντικά, πήρε την μπάλα και τις φάσεις, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Αυτό ήρθε στο 65ο λεπτό με τον Αρναούτοβιτς να παίρνει την πάσα από τον Αλάμπα και από κοντά να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο αυτό δεν μέτρησε με τον Αυστριακό φορ να βρίσκεται σε θέση οφσάιτ, μετά την παρέμβαση του VAR.

Από εκεί και έπειτα οι Ιταλοί ξανά ξύπνησαν, με τον Πεσίνα και τον Λοκατέλι που ήταν οι δύο νέες προσθήκες του Μαντσίνι στον αγωνιστικό χώρο, να εξαφανίζουν την μπάλα και με τον Λοκατέλι να κάνει ένα εντυπωσιακό σουτ και αυτό πέρασε λίγο πιο δεξιά από το κάθετο δοκάρι.

Για να έρθει η φάση του Μπεράρντι στο 83ο λεπτό, με ένα γυριστό σουτ που δεν απείλησε αρκετά τον Μπάχμαν, μετά την όμορφη πάσα του Σπινατσόλα.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η Ιταλία μπόρεσε να καθαρίσει την πρόκριση στους «8», με τον Μαντσίνι να έχει κάνει τα μαγικά του από τον πάγκο, με τον Κιέσα που μπήκε στον αγώνα στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκεια, ενώ ήταν και αυτός που με τρομερή σουτάρα στο 95′ για να κάνει το 1-0.

Για να έρθει στο 105′ η «σκουάντρα τζούρα», κλείδωσε το παιχνίδι με τον Πεσίνα με ωραία ντρίμπλα σε μικρό χώρο και άψογο διαγώνιο τελείωμα για να γράψει το  2-0.

Η Αυστρία ήταν πλέον αυτή που έψαχνε από το πρώτο ημίχρονο της παράτασης, το γκολ που θα την ξανά έβαζε στο παιχνίδι, με αυτό να έρχεται λίγο αργά, καθώς στο 114′ ο Κάλαϊτζιτς, να πιάνει μια εντυπωσιακή κεφαλιά και να μειώνει σε 2-1.