overfm.gr | Euro 2021 | Ισπανία-Σουηδία 0-0: Πολύ σκληρες για να «πεθάνουν»

Σε μια αναμέτρηση που ίσως θα ξεκαθαριζόταν το φαβορί για την πρώτη θέση, ανάμεσα σε Ισπανία και Σουηδία, οι δύο ομάδες απέδειξαν ότι είναι πολύ σκληρές για να πεθάνουν και έμειναν στο 0-0.

Η Σλοβακία έβαλε έτσι και αλλιώς φωτιά στον 5ο όμιλο, με την επικράτηση με 2-1 απέναντι στην  Πολωνία του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Έτσι στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να έκρινε την πρώτη θέση του ομίλου, Σουηδία και Ισπανία ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το Euro 2020 με έναν βαθμό η κάθε μια.

Στην Σεβίλλη η Εθνική Ισπανίας, ήταν αυτοί που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, κατάφερε να πιέσει τους Σουηδούς και να του κρατήσει στο δικό τους μισό. Πράγμα που έδωσε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Ισπανούς στο 16 λεπτό.

Ύστερα από την μεγάλη πίεση, οι Ισπανοί με την κεφαλιά του Όλμο έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο ο τερματοφύλακας της Σουηδίας, Ρόμπιν Όλσεν είπε ένα εντυπωσιακό όχι.

Η πίεση τον Ισπανών συνέχισε να δυσκολεύει τους Σουηδούς να κερδίσουν την μπάλα, με αποτέλεσμα να δούμε μέχρι και το 30′, την ομάδα του Άντερσον να δίνει μεγάλη βάση στο αμυντικό της κομμάτι.

Στο 23ο λεπτό, οι «Φούριας Ρόχας» είχαν ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία με τον Κόκε, χωρίς το τελείωμα του να είναι τόσο καλό.

Για να έρθει η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Σουηδών, να απειλήσουν μετά από 35 λεπτά με τον Λάρσον από τα δεξιά και τον Ουνάι Σιμόν να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα, ξεκίνησε οι δύο ομάδες είχαν από ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Αρχικά οι ομάδα του Λουίς Ενρίκε, με τον Μοράτα να κερδίζει την μπάλα από ένα αμυντικό λάθος των Σουηδών, να βγαίνει σε τετ-α-τετ και να αστοχεί.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι Σουηδοί βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ισαάκ να κάνει εντυπωσιακή πορεία με την μπάλα στα πόδια του, να φτάνει στην μεγάλη περιοχή της Ισπανίας, αλλά το σούτ του μπλόκαρε στο πόδι του Γιορέντε, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Ισπανού γκολκίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε σχεδόν την ίδια εξέλιξη με τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Σουηδοί προσπάθησαν να κρατήσουν την αμυντική τους γραμμή απροσπέλαστη, ενώ από την άλλη οι Ισπανοί συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν τρόπο να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους.

Οι Ισπανοί, έχασαν ακόμα μια ευκαιρία με τον Μοράτα, ενώ εντυπωσιακό παιχνίδι έκανε και ο Όλμο. Στο τέλος της αναμέτρησης, Μορένο και Σαράμπια είχαν και αυτοί σημαντικοί φάση, για να δώσουν εν τέλη τους 3 βαθμούς στην ομάδα τους.

Από την πλευρά των Σουηδών, στο δεύτερο ημίχρονο είχαν μόνο μια σπουδαία ευκαιρία να πετύχουν ένα γκολ, με τον Μάρκους Μπέργκ να παίρνει την μπάλα, να βγαίνει στην αντεπίθεση με την βοήθεια του Ισαάκ, που πάσαρε ξανά στον πρώην ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού και αυτός δεν μπόρεσε από πολύ κοντινή απόσταση, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ήρωας των Σουηδών, ο τερματοφύλακας τους Ρόμπιν Όλσεν, που κράτησε σε αρκετές φάσεις ανέπαφη την εστία του, με εντυπωσιακές επεμβάσεις.