overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Euro 2020: Ισοπαλίες προβληματισμού για Ολλανδία και Γερμανία

Ολλανδία και Γερμανία δεν κατάφεραν να πείσουν στα πρώτα τους φιλικά παιχνίδια ενόψει Euro 2020 μένοντας αμφότερες ισόπαλες κόντρα σε Σκωτία και Δανία αντίστοιχα.

Προβληματισμός πρέπει να επικρατεί ενόψει του Euro 2020 στις τάξεις τόσο της Ολλανδίας όσο και της Γερμανίας μετά τα σημερινά τους αποτελέσματα στα πρώτα φιλικά κόντρα σε Σκωτία και Δανία αντίστοιχα.

Από την μια οι «τουλίπες» έμειναν ισόπαλες 2-2 κόντρα στους σκληρούς Σκωτσέζους, και μάλιστα για να έρθει η ισοπαλία χρειάστηκαν δύο γκολ του Ντεπάι, το ένα στο 89′. Ο Χένρι στο 11′ άνοιξε το σκορ για την Σκωτία, με τον Ντεπάι να ισοφαρίζει εφτά λεπτά αργότερα. Οι Σκωτσέζοι πέρασαν και πάλι μπροστά με τον Νίσμπετ στο 64′ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο παίκτης της Λιόν λίγο πριν την συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου.

Παράλληλα, στην ισοπαλία έμεινε και η Εθνική Γερμανίας, η οποία ωστόσο είχε και δυνατοτερο αντίπαλό από τους Ολλανδούς, και περισσότερες ευκαιρίες έκανε. Το σκορ άνοιξε ο Νοϊχάους στο 48ο λεπτό, με τον Πόουλσεν να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 71′.