overfm.gr | Basket League | Ηρακλής – Λαύριο 83 – 67 – Ο Γηραιός δεν σταματά να ελπίζει

Ο Ηρακλής έκανε σπουδαία εμφάνιση επικράτησε 83-67 του Λαυρίου στην Θεσσαλονίκη και παραμένει ζωντανός για την παραμονή στην Basket League.

Ο Ηρακλής επιβλήθηκε του Λαυρίου παλεύοντας για την παραμονή του στην Stoiximan Basket League με 83 – 67.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με ενέργεια  μπήκε ο Ηρακλής στην αναμέτρηση, αφού μέσα σε 4’ είχε φτάσει την διαφορά (11 – 2). Το πρώτο καλάθι του Λαυρίου ήρθε αφού πέρασαν 4’30” δράσης στο παρκέ.

Με 7/12 σε δίποντα και τρίποντα ο Γηραιός είχε σταθερό προβάδισμα (17 -9). Ο Γκάρετ είχε σκοράρει 11 πόντους για τον Ηρακλή (24 – 11) Όσους δηλαδή όλο το Λαύριο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα εκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 26-11.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά (32 – 11). Το Λαύριο έπαιζε χωρίς μυαλό» και έχει παραδοθεί στον Ηρακλή, που έχει εκτοξεύσει την υπέρ του διαφορά (39 – 19). Ο Γηραιός έκλεισε το ημίχρονο με 41 – 32.

Τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Ηρακλής: 14/23 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 20 ριμπάουντ (16 αμυντικά, 4 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα, 0 κοψίματα

Λαύριο: 6/16 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (13 αμυντικά, 3 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Στην 3η περίοδο το Λαύριο άρχισε να μειώνει την διαφορά (52 – 42). Ο Ηρακλής δεν σταμάτησε να χτυπά (58  – 46). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν και το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά στα ύψη 73 – 51.

Τελική ευθεία… Χένρι και Γκάρετ έχουν πετύχει τους 48 από τους 73 πόντους του Ηρακλή. Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει αφού η διαφορά είχε φτάσει στα ύψη (80 – 64). Ο Ηρακλής πήρε την νίκη με 83 – 67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67