overfm.gr | Basket League | Ιωνικός – Παναθηναϊκός 61-90: Έκανε τη δουλειά και περιμένει αντίπαλο

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στη σειρά με τον Ιωνικό και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του για τα ημιτελικά της Basket League.

Στους ημιτελικούς της Basket League είναι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την δεύτερη νίκη του στην σειρά με τον Ιωνικό επικρατώντας με 90-61 στο κλειστό του Πλάτωνα. Οι Πράσινοι κρατάνε το γεγονός ότι δεν ζορίστηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, αλλά και τα λεπτά που αγωνίστηκε ο Τι Τζέι Μπρέι (10π) για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Τσίκληρα αντέδρασε στην συνέχεια και ήρθε σε απόσταση τριπόντου με τον Πριτζέτ (6-9) για να απαντήσουν οι Πράσινοι με Σαντ Ρος και Παπαγιάννη (7-13). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τους Πράσινους να προηγούνται με 14-21.

Ο Παναθηναϊκός με ένα μικρό ξέσπασμα και δύο συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου κατάφερε και πέρασε μπροστά με 13 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (14-27), με την διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή των 14 πόντων λίγο αργότερα με τον Μήτογλου (16-30). Το Πράσινο προβάδισμα διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα για πολύ ώρα και έφτασε μέχρι τους 18 πόντους με τους Παπαγιάννη και Μήτρογλου να απαντάνε στο καλάθι του Χόλογουελ για το 30-48.

Ο Ιωνικός ροκάνισε την διάφορά μέχρι τους 13 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης (38-51) με τους Πράσινους να έχουν άμεσα αντανακλαστικά και με 8-0 σερί να πηγαίνουν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (38-59).  Οι Νικαιώτες μείωσαν με 4-0 σερί (42-59) αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν παραπάνω με τους Πράσινους να πηγαίνουν και πάλι στο +21 με κάρφωμα του Όγκαστ (44-65). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 46-70.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Όντεντ Κάτας να δίνει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στον Μπρέι αλλά και στους συμπληρωματικούς παίκτες της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 61-90.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90