overfm.gr | Κύπελλο | Ιωνικός – Λάρισα 74-66 – Στην οκτάδα με δυσκολία

Στο πλαίσιο της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ ο Ιωνικός επικράτησε της Λάρισας 74-66 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των Ανδρών, πανηγύρισε ο Ιωνικός, με την ομάδα της Νίκαιας να υπερασπίζεται την έδρα της με 74-66, απέναντι στη Λάρισα, για την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του θεσμού.

Στην οκτάδα η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας

Η Λάρισα προσπάθησε να ελέγξει με το… καλημέρα τον ρυθμό του αγώνα, σηκώνοντας γρήγορα κεφάλι στο σκορ και ξεφεύγοντας με +10 (8-18) στο 6΄. Ωστόσο, ο Ιωνικός ενεργοποίησε την άμυνα του και αξιοποιώντας την αδυναμία των φιλοξενούμενων από τα 6.75 έφερε στο ημίχρονο το ματς στα ίσια (30-30).

Μετά από ένα δυνατό ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, που βρήκε στο… νήμα νικητή τον Ιωνικό (56-55 στο 30΄), οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την εξαιρετική άμυνά τους και περιορίζοντας στους 11 πόντους τη Λάρισα στον… επίλογο της αναμέτρησης, έφτασαν άνετα στο τελικό 74-66.

Πρωταγωνιστής της επίθεσης των νικητών ο Τζέρμαν με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μουσταφά (12π.), Αθηναίου (11π.) και Χουγκάζ (11π). Από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Θρετ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66
Διαιτητές: Τσαρούχα – Καλδίρης – Θεονάς
ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 12 (2), Τζέρμαν 16 (1), Χατζηκυριάκος 3 (1), Κολοβέρος 1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (2), Γόντικας 5, Γκιουζέλης 3 (1), Όουενς 8, Χουγκάζ 11 (1).
ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 5, Θρετ 19 (4), Κρουμπάλι 9, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Ζάρας 10 (3), Φόρτιουν 7 (1), Σπαν, Καράμπελας 9 (1).