overfm.gr | Basket League | Ιωνικός – Ηρακλής 74 – 62: Μεγάλο βήμα για την παραμονή

Ιωνικός πολύ σκληρός για να πεθάνει επικράτησε 74-62 του Ηρακλή στη Νίκαια και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του.

Ένα τεράστιο βήμα προς την παραμονή στη Stoiximan Basket League έκανε ο Ιωνικός, ο οποίος κέρδισε τον Ηρακλή (74-62) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (5 – 5).Ο Ιωνικός ασκούσε μεγάλη πίεση στην περιφερειακή γραμμή του Ηρακλή, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στα πρώτα 4 λεπτά 4 λάθη (18 – 8).

Ο Μαυροκεφαλίδης (7 πόντοι, 1 ριμπάουντ) ήταν αυτός που ηγούνταν στην επίθεση για τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Νίκαιας έκλεισε την 1η περίοδο με 21 – 16.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Ιωνικός: 4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη.

Ηρακλής: 3/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Ο ρυθμός ήταν χαμηλός, στην 2η περίοδο ο Ηρακλής άρχισε να μειώνει (24 – 21).Οι γηπεδούχοι σημείωσαν διαδοχικά καλάθια φτάνοντας στο +7 (30 – 23). Αν χαρακτήριζε κάτι το παιχνίδι, αυτό ήταν η αστοχία των δύο ομάδων: 10/30 σουτ ο Ιωνικός, 8/28 σουτ ο Ηρακλής.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (33 – 27). Η ομάδα της Νίκαιας έκλεισε το ημίχρονο με +4 (33 – 29).

Τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Φέρνει τα πάνω – κάτω

Με διαφορετική ενέργεια μπήκε στο β’ μέρος της αναμέτρησης ο Γηραιός (41 – 41).Ο Ηρακλής είχε πετύχει 8 αναπάντητους πόντους σε περίπου δυόμιση λεπτά (με δύο τρίποντα από τον Παπαδάκη), με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα το παιχνίδι (41 – 44).

Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (46 – 44). Και οι δύο ομάδες πίεζαν αμυντικά, το 3ο δεκάλεπτο έληξε με ισοπαλία 49 – 49.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:
Ιωνικός: 7/22 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 8/13 βολές, 31 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τελική ευθεία…

Ο Παπαδάκης ήταν αυτός ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ηρακλή (67 – 52). Στα 4’41” για το τέλος, ο Τούμπα πέτυχε το πρώτο του καλάθι και υποχρέωσε τον Κώστα Μέξα να καλέσει τάιμ άουτ.

Στο +9 οι γηπεδούχοι χάρης στο σπουδαίο επιμέρους σκορ που έτρεχαν 5′ (12-3), δείχνοντας πιο έτοιμοι για τη νίκη. Ο Ιωνικός στο 7′ έφτασε την διαφορά στους +10 (66 – 56). Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει, η ομάδα της Νίκαιας πήρε την νίκη με 74 – 62.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 74-62.