overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ιδανικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό έχοντας Έφεσ-η στο σκοράρισμα

Πανηγυρικά πήρε την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» επικρατώντας της Εφές Αναντολού με 86-71.

Την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε της Εφές Αναντολού με 86-71 και θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο. Οι Λι και Γουόλτερς ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές σημειώνοντας έκαστος από 12 πόντους , ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ζίζιτς με 14 πόντους και Μισιτς με 12. Κατά διαστήματα οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, ενώ έβγαλαν κούραση από ένα σημείο και μετά και παρουσίασαν μια «κοιλιά» στη διάρκεια της απόδοσής τους,

Φουριόζο μπήκε το «τριφύλλι» και προηγήθηκε με 12-5 στα πρώτα τρία λεπτά ενώ η διαφορά πήγε και στους 9 πόντους 16-7 στο 6′.  Επιπλέον οι Γουότερς και Λι έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα και κάπως έτσι η διαφορά έκλεισε στο +11 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού με 27-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και διατηρούσε μια διψήφια διαφορά. Ακόμη και όταν ο Ράντονιτς χρησιμοποίησε την δεύτερη πεντάδα. Η διαφορα μάλιστα εκτοξεύθηκε ακόμη και στους 19 πόντους 44-25 ένα λεπτό πριν από την λήξη του ημιχρόνου και εν τέλη οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 51-34.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» έλεγχξαν απόλυτα το παιχνίδι και η διαφορα κυμαινόταν στα ιδια επίπεδα και ο Λι με τρίποντο έκανε το 60-42. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των πρωταθλητών Ευρώπης και με αιχμή του δόρατος τον Μίσιτς με συνεχόμενα τριποντα κατέβασαν την διαφορά σε μονοψήφιο μετά από πολύ ώρα (62-53) . Η διαφορα μάλιστα μειώθηκε ακόμη πιο πολύ στους 6 (65-59) για να λήξει το δεκάλεπτο με 67-59.

Οι Τούρκοι επέστρεψαν για τα καλά στο ματς και με τρίποντο του Μίσιτς μείωσαν σε 67-62. Κάπου εκεί ξύπνησαν οι «πράσινοι» και με σερί 6-0 η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμο (73-62). Το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι στην συνέχεια και προηγήθηκε με 82-66 και εν τελη έφτασε στην νίκη-πρόκριση στον τελικό του τουρνουα με 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 51-34, 67-59, 86-71