overfm.gr | Euroleague | H Βασίλισσα είναι γυμνή! Βασιλιάς ήταν ο Ολυμπιακός

Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση ειδικά στην άμυνα ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 73-60 στο ΣΕΦ.

Βασιλιάς στο παιχνίδι ήταν ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μετά από μεγαλειώδη εμφάνιση που πραγματοποίησαν έκαναν φύλλο και φτερό την Ρεάλ Μαδρίτης και επιβλήθηκαν με 73-60 στο ΣΕΦ. Με αυτήν την νίκη οι «Πειραιώτες» ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με την «βασίλισσα» , την Φενέρμπαχτσε και την Μπαρτσελόνα, ενώ επί της ουσίας είναι οι τυπικά πρωτοπόροι καθώς υπερτερούν στην τετραπλή ισοβαθμία. Και αυτό γιατί έχουν κερδίσει μέσα-έξω τους «Μαδριλένους», εκτός την «Μπάρτσα» και εντός την Φενέρ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουόκαπ με 18 πόντους ενώ για τους ηττημένους Ταβάρες και Μόουζα πέτυχαν αμφότεροι από 12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με δυναμισμό στο ματς και έχοντας ως κορυφαίο στα πρώτα λεπτά τον Γουόκαπ ξέφυγε με 9-6. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πολύ καλή άμυνα και κρατούσαν χαμηλά τη Ρεάλ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Σλούκα και Παπανικολάου για το 14-8. Ο Ταβάρες με τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 14-12 αλλά οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Γουόκαπ ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 (19-12) και ο Χεζόνια με τρίποντο διαμόρφωσε το 19-15 της πρώτης περιόδου.

Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη τη δεύτερη περίοδο και με σερί 5-0 δια χειρός Χεζόνια την έφερε μπροστά (19-20). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε… ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75, με τον Σλούκα να σπάει επιτέλους το ρόδι και να φέρνει τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά (24-22). Ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ έκανε το 27-22 με την διαφορα να κυμαινόταν μεταξύ 3 και 5 πόντων πριν ο Γουόκαπ την στείλει στους 8 με τρίποντο (36-28) για την λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο με καλάθι του Βεζένκοφ βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (40-30). Η Ρεάλ διά χειρός Κοζέρ έτρεξε ένα γρήγορο 5-0, μειώνοντας σε 40-35, με τον Βεζένκοφ να απαντάει με γκολ φάουλ για το 43-35. Η διαφορά όσο πήγαινε και μεγάλωνε και με τους Γουόκαπ και Κάαναν να την φέρνουν σε διψήφιο (52-40) με τους Σλούκα και Χεζόνια να διαμορφώνουν το 54-44 της τρίτης περιόδου.

Η Ρεάλ προσπαθούσε στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου να επιστρέψει, όμως ο Ολυμπιακός έπαιζε καταπληκτική άμυνα και έβρισκε λύσεις επιθετικά με ΜακΚίσικ και Μπλακ, παραμένοντας στο +12 (60-48). Ο Σλούκας με μεγάλο καλάθι έγραψε το 63-50 με την διαφορά να πηγαίνει και στους 15 με γκολ-φαουλ του Μπλακ (73-58) και ώσπου έφτασε στην τελική επικράτηση με 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-28, 54-44, 73-60