overfm.gr | Euroleague | Grande….Vittoria και κορυφή μαζί με την Φενέρμπαχτσε

Ένας Ολυμπιακός φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα φέτος πέρασε και από την «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» επικρατώντας και της Μπασκόνια με 97-92.

Έδω κέρδισε στην Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα και στην Μαδρίτη την Ρεάλ, στην Μπασκόνια θα κολλούσε; Ο Ολυμπιακός λοιπόν πηγαίνοντας με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγάλη νίκη επί της «βασίλισσας» επικράτησε και της Μπασκόνια μέσα στην Βιτόρια με 97-92 και πλέον είναι πρώτος στην βαθμολογία μαζί με την Φενέρμπαχτσε. Παράλληλα έκανε το 3 στα 3 στις επισκέψεις του στην Ισπανία, ένα στοιχείο που ούτε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός των «ερυθρολεύκων» δεν θα πίστευε. Δεν πτοήθηκαν οι νταμπλούχοι Ελλάδας ακόμη και όταν βρέθηκαν στην τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά ενώ κορυφαίος από τους νικητές ποιος άλλος ο Βεζένκοφ με 26 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Κότσαρ με 16.

Με δυο καλάθια του Βεζένκοφ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 4-0 με τους γηπεδούχους να απαντάνε με ισάριθμους πόντους και να ισοφαρίζει σε 4-4. Στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί και με τους Γουόκαπ, Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια προηγήθηκαν με 15 (6-21). Η διαφορά πήγε και στους 18 (8-26) με τρίποντο του τελευταίου και εν τέλη με καλάθια των Λαρεντζάκη και Σλούκα οι νταμπλούχοι Ελλάδας έκλεισαν την πρώτη περιοδο με το υπέρ τους 16-32.

Οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι στην δεύτερη περίοδο ώστε να καλύψουν την διαφορά και με σερί 6-0 μείωσαν σε 22-32 αγχώνοντας την ομάδα του Μπαρτζώκα. Οι Πίτερς και Λαρεντζάκης έδωσαν ανάσες στους «Πειραιώτες»που στο 15′ ήταν μπροστά με 31-42. Από εκεί και πέρα ένα ανεξήγητο μπλακ άουτ υπέστη ο Ολυμπιακός και οι «Βάσκοι» με ένα σερί 16-0 κατάφεραν να πάνε ώ του θαύματος στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-42.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν εξίσου δυνατά με το δεύτερο δεκάλεπτο και μεγάλωναν σιγά σιγά την διαφορά. Ο Βεζένκοφ ήταν μια ομάδα μόνος του για τους «ερυθρόλευκους» καθώς με τρίποντα κρατούσε ζωντανή την ομάδα του μειώνοντας σε 59-55.   Στη συνέχεια, μία τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα και ένα αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΚίσικ έδωσαν… φτερά στους Βάσκους, οι οποίοι ξέφυγαν με τον Τόμπσον στο +10 (67-57), στο 26’. Και ενώ όλοι περίμεναν ότι η διαφορά θα μεγαλώσει και άλλο, ο Βεζένκοφ με δυο σερί τρίποντα μείωσε σε 67-63 όμως οι Μαρίνκοβιτς και Χάουανρτ έστειλαν την Μπασκόνια προηγούμενη στην τρίτη περιοδο με 74-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη οι φιλοξενούμενοι με σερί 14-0 προηγήθηκαν μετά από πολύ ώρα με 74-79 στο 23′. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε αυτό το προβάδισμα στα υπόλοιπα λεπτά όμως ο Κοτσαρ με γκολ-φάουλ έφερε το ματς στον πόντο 84-85, όμως με καλάθια των Φαλ και Λαρεντζάκη το σκορ πήγε στο 84-89. Οι Βάσκοι μείωσαν με τρίποντο του Χάουαρντ, με τον Σλούκα να κάνει 2/2 βολές για το +4 (87-91), στο 39’. Στην συνέχεια ο Φαλ αστόχησε σε δυο βολές όμως με ριμπάουντ του ίδιου και με δυο εύστοχες βολές του Σλούκα το σκορ έγινε 87-93 . Το δύσκολο τρίποντο του Χόμες μείωσε ξανά, με τον Γουόκαπ να κάνει 2/2 για το +5 (90-95), στα 8’’ πριν τη λήξη. Ο Μαρίνκοβιτς με καλάθι στα 6” μείωσε σε 92-95 αλλά ο Λαρεντζάκης με δυο βολές έκανε το τελικό 92-97 και σφράγισε την νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97