overfm.gr | Διεθνή | Γουίκομ – Τοτεναμ 1-4: «Καθάρισε» στο τέλος (vids)

Η Τότεναμ, αν και τα βρήκε δύσκολα, επικράτησε της Γουίκομ με 4-1 και εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του FA Cup

Η Τότεναμ, παρ’ότι τα βρήκε αρκετά «σκούρα» για τουλάχιστον 85 λεπτά, κατόρθωσε να επικρατήσει της Γουίκομ με 4-1 και να εξασφαλίσει «εισιτήριό» της για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Το μεγαλύτερο μέρος της «ιστορίας» του παιχνιδιού γράφτηκε στα τελευταία πέντε λεπτά, όταν οι Πετινοί σκόραραν τρείς φορές και πήραν τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι, δείχνοντας πως δεν έχουν απολύτως τίποτα να χάσουν. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό ο Ονιεντίμα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το έργο των παικτών του Μουρίνιο πολύ δύσκολο. Βέβαια, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στην ισοπαλία, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπέιλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Τότεναμ μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, δημιουργώντας αρκετές καλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Παρ’όλα αυτά, η «λύτρωση» ήρθε στο 86ο λεπτό με το πλασέ του Χάρι Γουίνκς, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα (88′) ο Εντομπελέ πέτυχε και τρίτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους, ενώ το τελικό 4-1 έγραψε ξανά ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.