overfm.gr | Premier League | Γουέστ Μπρομ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: Έχασαν έδαφος στη μάχη του τίτλου οι «κόκκινοι διάβολοι» [vid]

Γουέστ Μπρομ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Απρόσμενη απώλεια βαθμών για την ομάδα του Σόλσκιερ.

Αναπάντεχη απώλεια βαθμών είχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην 24η αγωνιστική της Premier League. Οι «κόκκινοι διάβολοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς» και έμειναν ακόμα πιο πίσω από τη συμπολίτισσα Σίτι στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ήταν πολύ μέτρια και δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο απέναντι σε έναν θεωρητικά βατό αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Ντιανιέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ μέτριοι αλλά βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν με εκπληκτικό γυριστό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες στο 44’. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σόλσκιερ πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει δεύτερο γκολ και να φύγει νικήτρια από το γήπεδο.

Με την ισοπαλία αυτή, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει 46 βαθμούς και είναι ισόβαθμη με τη Λέστερ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και 7 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι. Η Γουέστ Μπρομ έχει 13 βαθμούς και δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γουέστ Μπρομ (Αλαρντάις): Τζόνστοουν, Πελτιέ(49’ Φούρλονγκ), Αζάγι, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Γιοκουσλού(67’ Λίβερμορ), Μέιτλαντ- Νάιλς, Γκάλαχερ, Περέιρα, Σνόντγκρας(87’ Φίλιπς), Ντιανιέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν- Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ(79’ Φαν Ντε Μπέεκ), Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ(66’ Γκρίνγουντ), Καβάνι