overfm.gr | Premier League | Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 1-3: Επιστροφή στις… εργοστασιακές ρυθμίσεις! (vid)

Μετά τη νίκη επί της Τότεναμ, η Λίβερπουλ επικράτησε και της Γουέστ Χαμ με 3-1, δείχνοντας πως αφήνει το κακό περασμένο διάστημα πίσω της

Μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στην Τότεναμ με 3-1, η Λίβερπουλ επικράτησε με το ίδιο σκορ και της Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο, δείχνοντας πως βρίσκει σταδιακά τη φόρμα της. Οι Κόκκινοι, μετά τη δεύτερη σερί νίκη τους θα φτάσουν την τρίτη θέση με 40 βαθμούς, ενώ η Γουέστ Χαμ θα παραμείνει στους 35, με το όνειρο της Ευρώπης να παραμένει ζωντανό.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι αμύνονταν υποδειγματικά, μην αφήνοντας τους αντιπάλους τους να δημιουργήσουν πραγματικές ευκαιρίες. Παρ’όλα αυτά, με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Κλοπ μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει το παιχνίδι, όπερ και εγένετο, με σχετική άνεση.

Στο 57ο λεπτό, με πανέμορφο τελείωμα ο Σαλάχ επέστρεψε στο σκοράρισμα (στο πρωτάθλημα) μετά από αρκετό καιρό, ανοίγοντας και το σκορ για την ομάδα του (0-1). Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα (68′), ο Αιγύπτιος κατόρθωσε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα, εκμεταλλευόμενος την πολύ ωραία πάσα του Σακίρι (0-2). Στο 84′, ο Βαϊνάλντουμ έβαλε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, με τον Ολλανδό να ολοκληρώνει την άψογη αντεπίθεση της ομάδας του (0-3)

Το μόνο που κατάφεραν οι οικοδεσπότες ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 87ο λεπτό, με τον Κρεγκ Ντόουσον να διαμορφώνει το τελικό 3-1, με όμορφη κεφαλιά. Φυσικά, όπως φαίνεται, οι Πρωταθλητές έχουν αφήσει πίσω τους το κακό περασμένο διάστημα και μπαίνουν και πάλι στη μάχη του τίτλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Ογκμπόνα, Ντόουσον, Κρέσγουελ, Τσουφάλι, Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς (Γιαρμολένκο 62′), Μπενραχμά, Μπάουεν (Φρίντρικς 79′), Αντόνιο (Νόμπλε 79′)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Χέντερσον, Φίλιπς, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ (Τζόουνς 57′), Σακίρι (Φιρμίνο 69′), Σαλάχ, Οριγκί (Τσάμπερλεϊν 80′)