overfm.gr | Premier League | Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 3-3: Από την… κόλαση στην ισοπαλία οι «κανονιέρηδες» [vid]

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ: Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα γλίτωσε βέβαιη ήττα από τα «σφυριά».

Απίθανο ματς έγινε στο Λονδίνο ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Άρσεναλ για την 29η αγωνιστική της Premier League. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, ενώ τα «σφυριά» είχαν προηγηθεί με 3-0 στο 32′! Η Άρσεναλ έδειξε χαρακτήρα και παρά την κόπωση από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Europa League πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, κάνοντας την ανατροπή.

Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με το έξοχο σουτ του Λίνγκαρντ. Μέσα σε δύο λεπτά (17′) η Γουέστ Χαμ έκανε το 2-0. Μετά από πάσα του Λίνγκαρντ, ο  Μπόουεν έκανε το σουτ και ο Λένο είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του. Στο 32ο λεπτό η Γουέστ Χαμ έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Αντόνιο έπιασε την κεφαλιά, ο Σούτσεκ που καλυπτόταν έκανε την προβολή και σκόραρε.Η Άρσεναλ κατάφερε να μειώσει στο 38′ με αυτογκόλ του Σούτσεκ έπειτα από προσπάθεια του Λακαζέτ.  Στο 62′ οι Κανονιέρηδες μείωσαν ακόμα περισσότερο. Ο Τσέιμπερς έκανε τη σέντρα και ο Ντόουσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα ανέβασαν στην ένταση της πίεσής τους στο τελευταίο μισάωρο και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση! Ο Όντεγκααρντ στο 82ο λεπτό έβγαλε την κάθετη στη δεξιά πλευρά για τον Πεπέ, ο οποίος έκανε τη σέντρα εντός περιοχής και ο Λακαζέτ με υποδειγματικό τελείωμα με το κεφάλι έκανε το 3-3, δίνοντας την ισοπαλία στην ομάδα του.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Γουέστ Χαμ είναι πέμπτη με 49 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ είναι ένατη με 42 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν(74’ Νομπλ), Μπενραμά(79’ Φρέντερικς), Λίνγκαρντ, Αντόνιο

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τσέιμπερς, Λουίζ, Μάρι, Τίρνεϊ, Τόμας, Τζάκα(74’ Σμιθ-Ρόου), Όντεγκααρντ, Σάκα(74’ Πεπέ), Ομπαμεγιάνγκ(81’ Μαρτινέλι), Λακαζέτ