overfm.gr | Διεθνή | Γκλάντμπαχ πέντε αστέρων, σπουδαία νίκη για Πάντερμπορν

Η Γκλάντμπαχ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Έλβερσμπεργκ, επικρατώντας με 5-0, ενώ η Πάντερμπορν πέτυχε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου με 3-2 για το κύπελλο Γερμανίας.

Έλβερσμπεργκ – Γκλάντμπαχ 0-5:

Ένα εύκολο βράδυ είχαν τα «πουλάρια» απέναντι στην Έλβερσμπεργκ, με το Βολφ να ανοίγεις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Μπένες έκανε το 2-0 στο 21’. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 31’, με τον Τεκέρτσι να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη του κάρτα και να αποβάλλεται.

Στο 35’ ήταν η σειρά του Στιντλ να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με τον αρχηγό της Γκλάντμπαχ να κάνει το 3-0. Στο δεύτερο μέρος η Γκλάντμπαχ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Τραορέ να τροφοδοτεί τον Χέρμαν στο 69’ και εκείνον να κάνει το 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βιγιάλμπα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83’, κάνοντας το τελικό 5-0.

Έλβερσμπεργκ (Στέφεν): Λέμαν, Κόνραντ, Ντράγκον, Ρέφελντ, Κόλερ, Φέιλ, Ντούρχολτς, Σουέρομ Ντακάι, Τεκέρτσι, Σνελμπάχερ

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Σίπελ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Μπένες, Κράμερ, Βολφ, Στιντλ, Χόμφαν, Εμπόλο

Ουνιόν Βερολίνου – Πάντερμπορν 2-3:

Ματς για γερά νεύρα στο Βερολίνο, με την Πάντερμπορν να ανοίγει το σκορ στο 3’ με τον Μίχελ. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, με τον Πρόμελ να ισοφαρίζει το ματς στο 6’ για την Ουνιόν.

Ο Σμπένι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο 31’ στους φιλοξενούμενους, με τον Μίχελ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, να κάνει στο 36’ το 3-1. Στο δεύτερο μέρος η Ουνιόν κατάφερε να βρει και πάλι δίχτυα, με τον Ουνιεμέιερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Κάριους, Τρίμελ, Φρίντριχ, Κνόχε, Λεντς, Πρόμελ, Μπέκερ, Άντριχ, Τόιχερτ, Έντο, Αουονίγι

Πάντερμπορν (Μπάουγκαρτ): Τσινγκέρλε, Ντόρφλερ, Ουνεμέιερ, Σονλάου, Οκορότζι, Μίχελ, Ίνγκλεσον, Σάλενμπεργκ, Ταλχάμερ, Φούλριχ, Σρμπένι

Ντιναμό Δρέσδης – Ντάρμσταντ 0-3:

Εύκολη εκτός έδρας νίκη για την Ντάρμσταντ απέναντι στην Ντιναμό Δρέσδης, με τον Σνέλχαρντ να κάνει το 1- για τους φιλοξενούμενους στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάικ διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων στο 59’, με τον Ντουρσούν να «γράφει» το τελικό 3-0 στο 71’.

Ντιναμό Δρέσδης (Καουτσίνσκι): Μπρολ, Μπέκερ, Έλερς, Κνίπινγκ, Κονιγκσντόρφερ, Σταρκ, Βαϊράουχ, Κάντε, Μέιερ, Χόσινερ, Νταφέρνερ

Ντάρμσταντ (Άνφανγκ): Σούεν, Μάι, Χον, Ραπ, Χόλαντ, Σνέλχαρντ, Σκάρκε, Πάικ, Μέλεμ, Κέμπε, Ντουρσούν