overfm.gr | Διεθνή | Γκλάντμπαχ – Ντόρτμουντ 0-1: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας οι «κίτρινοι» [vids]

Ντόρτμουντ: Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας κατάφεραν να πάρουν οι «κίτρινοι».

Η Ντόρτμουντ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη της με 1-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Οι Βεστφαλοί δεν βρήκαν αυτή τη φορά γκολ απ’ τον Έρλινγκ Χάαλαντ, το τέρμα του οποίου στο 53′ ακυρώθηκε (μετά από χρήση του VAR) ως επιθετικό φάουλ.

Ο παίκτης που έδωσε τελικά τη λύση για τους «κίτρινους» ήταν ο Τζέιντον Σάντσο, με ένα καταπληκτικό σουτ στο 67ο λεπτό, που έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας της Γκλάντμπαχ κι αποδείχθηκε αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στην Ντόρτμουντ μέσα στο “Borussia-Park”. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Βεστφαλοί έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νταχούντ με δεύτερη κίτρινη.

Νωρίτερα, ο αγώνας της Γιάν Ρένγκενσπουργκ με τη Βέρντερ Βρέμης αναβλήθηκε, εξαιτίας πολλών κρουσμάτων κορονοϊού στις τάξεις των γηπεδούχων.