overfm.gr | Τένις | Γκάουφ – Πουντίτσεβα 2-1: «Μαραθώνιος» τριών ωρών [vid]

Η Κόρι Γκάουφ μπορεί να αντιμετωπίσει την Μαρία Σάκκαρη στον δεύτερο γύρο του Italian Open.

Η μόλις 17 ετών Κόρι Γκάουφ επικράτησε με 2-1 σετ της Ιουλία Πουντίτσεβα, σε έναν αγώνα που είχε διάρκεια 2 ώρες και 57 λεπτά. Έτσι η νεαρή Αμερικανίδα περιμένει να μάθει, αν θα είναι η επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στον δεύτερο γύρο του Open της Ιταλίας. Η Γκάουφ πήρε το πρώτο σετ με 7-5 κάνοντας break, ενώ το σκορ ήταν 6-5 υπέρ της. Στο δεύτερο σετ, η Πουντίτσεβα κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, κερδίζοντάς το με 6-4 χάρη στο καλό πρώτο σερβίς της. Στο τελευταίο σετ, η Γκάουφ πήρε το προβάδισμα με 5-2, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της αντιπάλου της, η οποία μείωσε προσωρινά σε 5-4. Ωστόσο, η Αμερικανίδα με break έκανε το 6-4 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Σάκκαρη ή την Χέρτζογκ, αναμέτρηση που θα γίνει σήμερα (10/5) το απόγευμα.

Μαρία Σάκκαρη – Κόκο Γκάουφ (2-0) Highlights – Abu Dhabi Open – 9/1/2021 | COSMOTE SPORT HD – YouTube