overfm.gr | Serie A | Γιουβέντους – Σπέτσια 3-0: Ζωντανή στο «κυνήγι» του τίτλου [vids]

Γιουβέντους – Σπέτσια: Δεν σκοπεύει μα παρατήσει το πρωτάθλημα η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε την Σπέτσια με 3-0 για την 25η αγωνιστική της Serie A.

Η Σπέτσια κρατούσε το «μηδέν» στο «Allianz Stadium» του Τορίνο, απέναντι στη Γιουβέντους, ως το 62ο λεπτό. Από τη στιγμή όμως ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την πρωταθλήτρια Ιταλίας, κάθε αντίσταση από την ομάδα της Λιγουρίας έπαψε και οι φιλοξενούμενοι εγκατέλειψαν το Πιεμόντε έχοντας ηττηθεί με 0-3. Το γκολ του Ισπανού ακολούθησε ένα δεύτερο από τον Φεντερίκο Κιέζα σε δέκα λεπτά και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89΄.

Η Σπέτσια είχε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στια καθυστερήσεις, όταν ο Μερίχ Ντεμιρέλ έκανε πέναλτι στον Κουάρτσιν Γκιασί, αλλά ο Βόιτσεχ Στσέσνι απέκρουσε την εκτέλεση του Αντρέι Γκαλαμπίνοφ. Η Γιουβέντους έφτασε στους 49 βαθμούς και μείωσε στους 3 τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν και στους 7 από την Ίντερ, ενώ η Σπέτσια έμεινε στους 25 βαθμούς.