overfm.gr | Serie A | Γιουβέντους – Σαμπντόρια – Δεύτερη σερί νίκη, ανησυχία για Ντιμπάλα

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γιουβέντους, καθώς επικράτησε με σκορ 3-2 της Σαμπντόρια, σε ένα ματς «θρίλερ».

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η Γιουβέντους, που επικράτησε με 3-2 της Σαμπντόρια στο «Allianz Stadium» του Τορίνο.

Η «γηραιά κυρία» προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τέρμα του Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός, όμως, τραυματίστηκε στο 21′ και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί μέσα στις επόμενες μέρες.

Ο Μπονούτσι σημείωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 43΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Γιοσίντα μείωσε σε 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 57ο λεπτό ο Λοκατέλι έκανε το 3-1 για τους «Μπιανκονέρι», οι οποίοι έδειχναν να «καθαρίζουν» το παιχνίδι. Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο γκολ του Ιταλού μέσου με τη φανέλα της Γιουβέντους.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε για τη Σαμπντόρια στο 83΄ ο Καντρέβα. Η Γιουβέντους, έτσι, ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς. Αντίθετα, η Σαμπντόρια έπεσε στη 14η θέση, με μόλις 5 βαθμούς.

Γιουβέντους: Περίν, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Κιέζα (70’ Κιελίνι), Λοκατέλι, Μπεντανκούρ (82’ ΜακΚένι), Μπερναντέσκι (70’ Ράμσεϊ), Ντιμπάλα (22’ Κουλουσέφσκι) , Μοράτα (82’ Κεν)

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Μούρο (58’ Αουτζέλο), Ντεπάολι (58’ Ντάμσγκαρντ), Θόρσμπι (87’ Ασκίλτσεν) , Έκνταλ (58’ Σίλβα), Καντρέβα, Καπούτο (70’ Τορεγκρόσα), Κουαλιαρέλα