overfm.gr | Europa League | Γιουρόπα Λιγκ – Τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8» η Λυών [vid]

Στα προημιτελικά του Uefa Europa League προκρίθηκε η Λυών μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) απέναντι στην Πόρτο.

Την πρόκρισή της στους «8» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης σφράγισε η Λυών. Η γαλλική ομάδα ήταν ανώτερη από την Πόρτο και δικαίως πήρε την πρόκριση. Η ομάδα του Πέτερ Μποσζ άνοιξε το σκορ στο 13’ με το  πλασέ του Ντεμπελέ έπειτα από ασίστ του Ντουμπουά.

Μετά το γκολ που δέχτηκε, η Πόρτο ανέβασε στροφές και έφτασε στην ισοφάριση στο 27ο λεπτό. Ο Πέπε με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε για την Πόρτο, δίνοντάς της ελπίδες πρόκρισης. Οι «Δράκοι» στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαν μαζικά στην επίθεση αναζητώντας το γκολ, το οποίο θα έστελνε το ζευγάρι στην παράταση.

Η Λυών βρήκε κενούς χώρους και σε δύο περιπτώσεις βρέθηκε μια ανάσα από το να «κλειδώσει» την πρόκριση. Στο 63’ ο Ντεμπελέ και στο 73’ ο Πακετά δεν μπόρεσαν από πλεονεκτική θέση να βρουν δίχτυα. Όσο κυλούσε η ώρα και δεν έβαζε γκολ η Λυών, η Πόρτο παρέμενε ζωντανή μ στην υπόθεση- πρόκριση. Μάλιστα στο 90′ +2′, ο Βιτίνια έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 1-2 και να στείλει το ζευγάρι στην παράταση.

ΛΥΩΝ: Λόπες, Μέντες, Ντιμπουά, Έμερσον, Λουκεμπά, Εκαμπί, Εντομπελέ, Κακερέ, Φεβρ (65’ Αουάρ), Πακετά, Ντεμπελέ (64’ Καντεβερέ)

ΠΟΡΤΟ: Ντιόγκο Κόστα, Μπρούνο Κόστα (46’ Ζοάο Μάριο), Ζαϊντού, Πέπε, Εμπεμπά, Γκρούιτς (79’ Βιτίνια),Αντούνες Εουστάκιο (46’ Ουρίμπε), Βιέιρα, Γκαλένο (75’ Εβάνιλσον), Πεπέ, Μαρτίνες (75’ Ταρεμί).